Komisaři začali roznášet papírové formuláře pro sčítání lidu. K dispozici budou i na většině pošt

V sobotu začalo sčítání lidu přes papírový formulář. Lidé ho získají od sčítacího komisaře nebo na většině pošt, kde byla zřízena kontaktní místa pro sčítání. Jejich pracovníci poradí s vyplněním formuláře a zodpoví případné dotazy. Mluvčí sčítání Jolana Voldánová doplnila, že vyplnění a odevzdání papírového formuláře se týká jen těch, kteří se nesečetli či nesečtou online, uvádí v tiskové zprávě.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sčítání lidu 2021 (ilustrační foto)

Sčítání lidu probíhá do 11. května a je povinné pro všechny obyvatele | Zdroj: Český statistický úřad

Distribuce listinných formulářů je služba občanům, kteří se nemohou nebo nechtějí sečíst online. Lidé musejí vyplněný formulář v odpovědní obálce odevzdat na poště nebo vhodit do poštovní schránky do 11. května. Sčítání je povinné pro všechny obyvatele. Česko jich má zhruba 10,7 milionu, online se zatím sečetlo zhruba šest milionů lidí. Elektronické sčítání začalo v sobotu 27. března.

PŘEHLEDNĚ: Začíná celostátní sčítání lidu. Kde a kdy ho můžete vyplnit a na co se statistici ptají?

Číst článek

V sobotu začali sčítací komisaři roznášet papírové formuláře do domácností, které se nesečetly online. Oznámení, kdy dorazí, začali ve středu umisťovat na domy. V daný termín se dostaví ve čtyřhodinovém intervalu.

S ohledem na současnou situaci s covidem-19 budou komisaři předávat formuláře před domem. Pokud lidi nezastihnou, začne druhé kolo doručování podle generálního ředitele České pošty Romana Knapa po 30. dubnu. Termín si není možné vybrat ani ho měnit. O novém čase se lidé opět dozvědí prostřednictvím oznámení ve schránkách nebo na vchodových dveřích.

Kontaktní místa

Pošta vyškolila 10 000 komisařů. Knap doplnil, že úkolem komisařů není pomáhat s vyplněním či kontrolovat, zda se lidé už sečetli elektronicky. Kdo na danou adresu dorazí, se dá zjistit na adrese www.scitani.ceskaposta.cz. Komisaři budou mít průkaz se svou fotografií a logem pošty a Českého statistického úřadu. Ti, co se plánují sečíst online, formulář přebírat nemusí.

Evropská národnost budí při sčítání lidu vášně. ‚Pro každého je to individuální,‘ zní ze statistického úřadu

Číst článek

Formuláře si lidé mohou vyzvednout i na osmi stovkách pošt a na všech krajských správách Českého statistického úřadu. „Pro vydání formuláře je třeba sdělit adresu, kde bydlíte, a případně i číslo bytu. Na kontaktním místě sčítání lze vyzvednout listinný sčítací formulář i pro jiné osoby. I v takovém případě platí, že je třeba uvést adresu obvyklého bydliště a případně číslo bytu osoby či domácnosti, které formulář vyzvedáváte,“ uvedl předseda statistického úřadu Marek Rojíček.

Online fáze sčítání měla původně skončit 9. dubna, ale kvůli technickým potížím na začátku sčítání se ji úřad rozhodl prodloužit do 11. května, dokdy musí lidé odevzdat i papírový dotazník. První výsledky by mohli statistici zveřejnit na přelomu letošního a příštího roku.

Podle údajů k pátku Český statistický úřad dostal od začátku sčítání 2,9 milionu vyplněných elektronických formulářů, to je podle něj přibližně šest milionů sečtených lidí. Mluvčí sčítání Jolana Voldánová uvedla, že mezi krajskými městy jsou nejaktivnější Pardubice před Jihlavou. Naopak mezi malých obcemi s několika desítkami bytů jsou na tom nejlépe Říčky v Orlických horách, Vísky na Plzeňsku a Podhradí nad Dyjí na Znojemsku.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme