Slavnostní přestřižení pásky v novém newsroomu. | Tomáš Vodňanský / Český rozhlas

iROZHLAS.cz má nový newsroom.
Podívejte se, kde pro vás připravujeme
zprávy

Římská 15|Radek Kedroň|

Prohlédněte si nový newsroom

Český rozhlas dokončil ve své pražské centrále nový newsroom – redakci serveru iROZHLAS.cz. Až dosud byla redakce zpravodajského serveru roztroušena v několika kancelářích. Nově sedí všichni pohromadě: šéfredaktor, redaktoři, editoři, produkční, projektový manažer i tým datových novinářů. A místo se našlo i pro webeditory staničních webů Radiožurnálu a Plusu.

„Pro nás je to velký skok, nebál bych se použít i slovo milník. Čtyři měsíce po startu serveru jsme dostali důstojnou, moderní redakci,“ pochvaluje si šéfredaktor Radek Kedroň. „Rychlé zpravodajství se nedá dělat z několika separovaných kanceláří. Integrovaný newsroom je pro online zpravodajství v podstatě nezbytnost,“ dodává.

Newsroom se stavěl současně s plánovanou rekonstrukcí klimatizace v budově Římské 15. Nový prostor vznikl na místě čtyř kanceláří, pohltil i spojovací chodbu. „V podstatě jsme jen využili toho, jak byla Římská 15 původně navržena – jako open space. Až později v budově přibyly příčky a malé kanceláře, ty jsme v naší části prostě zrušili,“ upřesňuje Kedroň.

Post from RICOH THETA. - Spherical Image - RICOH THETA

Čtyři měsíce serveru iROZHLAS.cz

Zpravodajský server iROZHLAS.cz svou existenci odstartoval v dubnu 2017, nahradil web zprávy.rozhlas.cz. Nešlo jen kosmetickou změnu, onlinové zpravodajství Českého rozhlasu se změnilo od základu: získalo novou, lépe zapamatovatelnou doménu iROZHLAS.cz s moderním, graficky minimalistickým designem. A i mobilní verze nabízí velmi komfortní čtení. Obsah se načítá postupně a navíc si může každý vypnout obrázky, tím se v podstatě minimalizují požadavky na data.

Zasedací pořádek byl vytvořen tak, aby odpovídal pracovnímu rytmu redakce. Editoři sedí u hlavního stolu společně s redaktory směny a mají dobrý výhled na dvě televize, na nichž sledují televizní zpravodajství a okamžitou čtenost serveru. Vedle pracovních míst má newsroom i reprezentační zónu: dvě pohovky pod nápisem iROZHLAS.cz u vstupu do redakce. Tam plánuje redakce natáčet promovidea na sociální sítě.

„Barevné provedení prostoru vychází z barev zpravodajského serveru iROZHLAS,“ popisuje newsroom jeho architektka Marie Kulíková. „Zóna pro sezení vyniká kontrastem černé a protilehlé červené stěny, osazené červenými sedačkami. Pracovní zóny jsou naopak barevně klidnější a koncipované tak, aby přesně vyhovovaly každodennímu provozu redakce.“

Jednu ze stěn zdobí i lodní zvon. Na něj bude redakce zvonit při každém úspěchu: při nebývale čteném článku či konkurencí citované kauze. „Všem přeji, aby se vám tady dobře pracovala a aby vás toto místo inspirovalo,“ řekl v pátek při slavnostním přestřižení pásky generální ředitel Českého rozhlasu René Zavoral. Vzápětí po jeho slovech zaplnil místnost pronikavý zvuk zvonu.

Podívejte se na záznam živého vysílání ze slavnostního otevření nového newsroomu zpravodajského serveru iROZHLAS.cz.

Čtyři měsíce po startu získal iROZHLAS.cz dvě nominace v renomované anketě Křišťálová lupa, a to hned ve dvou kategoriích – Zpravodajství a Projekt roku. Pokud nám fandíte, dejte nám ve finále svůj hlas na kristalovalupa.cz/hlasovani.

Post from RICOH THETA. - Spherical Image - RICOH THETA