Jak vypadá stáří. Nová fotobanka ukazuje různost seniorů a práci pečovatelů, vznikl i manuál

Stáří je mnohem rozmanitější, než jak se zpravidla zobrazuje. A rozmanitá je i podoba těch, kteří o seniory pečují. Na to ukazuje organizace MILA, která připravila manuál i první českou fotobanku s obrázky seniorů, které jsou volně k využití.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Seniorka s domácími mazlíčky

Seniorka s domácími mazlíčky | Zdroj: Jsme MILA, z. s.

„Vídali jsme v médiích a na sociálních sítích seniory neupravené, často při hromadných aktivitách. Jako by se kvůli věku stali součástí homogenní skupiny. Přitom to jsou různorodí lidé s vlastními příběhy, zájmy a potřebami,“ vysvětluje Petra Wattelle z organizace MILA.

Vznikl proto manuál, jak o seniorech informovat, a také fotobanka. V ní jsou snímky jak seniorů, tak těch, kteří o ně pečují. Obojí má být především rozmanité.

Vaše stáří a umírání bude takové, jaké máte vztahy s rodinou, říká Bagarová. Usiluje o lepší péči pro seniory

Číst článek

Ještě před oficiálním spuštění fotobanky se obrázky začaly stahovat v Evropě i dál. „Už teď se používají ve Francii, Dánsku, Německu, Itálii, ale třeba i ve Spojených státech nebo v Asii a v Austrálii,“ těší Blanku Opekarovou, která fotobanku složenou ze snímků od Radka Šviderského produkovala.

„Zaměřili jsme se na to, že každý člověk, bez ohledu na věk, je originál a má svůj vlastní příběh, rodinu, přátele, profesi, zájmy. U pečujících jsme se soustředili na to, jak rozmanitá je jejich profese, a také na fakt, že hlavním předpokladem pro její výkon je lidskost,“ přiblížila Opekarová.

Snímky z fotobanky, která je první svého druhu v Česku, jsou volně k využití. Zobrazují skutečné seniory a jejich příběhy. Ukazuje i podoby péče o seniory, která je náročná fyzicky i psychicky.

Třetina pečujících totiž měsíčně odslouží víc než 19 směn, které často trvají 12 hodin. Finanční odměna je ale nedostatečná, víc jak polovina pečujících by měla problém s nečekaným výdajem ve výši 20 tisíc korun.

Organizace MILA, která za projektem stojí, se už pátým rokem věnuje tématu péče o seniory.

kac Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme