Náctileté sestry na YouTube učí vrstevníky o ekologii. Získaly cenu Ekozásek roku

Patnáctiletá Eliška a třináctiletá Anička rok točí videa na Youtube o ekologii. Svůj kanál pojmenovaly Sestry v akci za záchranu života. Samy vysvětlují, jak šetřit vodou, třídit odpadky nebo chránit přírodu. Tento týden za to získaly environmentální Cenu Josefa Vavrouška v nové kategorii Ekozásek roku.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Teprve náctileté sestry se o přírodu zajímají odmalička. Proč s tím začaly, vysvětluje Anička: „Začaly jsme si uvědomovat zhoršující se stav planety, a tak jsme chtěly sdělit našim vrstevníkům řešení, co se proti tomu dá dělat.“

Mladí nechtějí, aby o jejich životě rozhodovali ti, kteří nerozumějí dnešnímu světu, říká sociolog Havelka

Číst článek

„Přírodu milujeme odmalička, jsme k tomu i vychovávané ze strany maminky, a tak jsme chtěly rozšířit to, co žijeme dál a poslat to do světa. A vybraly jsme si k tomu sociální sítě,“ dodává Eliška. Videa si samy natáčejí a stříhají.

„Máme nějak rozdělené role, ale hodně konzultujeme nápady a scénáře pro videa společně. Já jsem technická opora a videa tedy stříhám, ale bez Aniččiny pomoci by to nešlo, protože třeba něco přehlédnu a ona mi pomůže to opravit,“ popisuje Eliška.

Reálné výsledky

Velkým tématem, které často řeší, je voda. Radí jak udržovat vodu v krajině, jak jí neplýtvat. Kromě poučných videí, kde o nějakém ekologickém problému vyprávějí, natáčejí i přímo v terénu. Například když pomáhaly hloubit tůně.

„My jsme většinu času ušlapávaly hráz okolo tůňky, a teď už se sem napouští voda, a je úžasné, když vidíme, že jsme pomohly něčemu, co opravdu už má výsledek, že už to vidíme,“ říká nadšeně mladá Anička. I díky tomu si sestry převzaly environmentální Cenu Josefa Vavrouška v kategorii Ekozásek roku pro mladé.

Další videa najdete tady, na jejich YouTube kanále.  

Jana Magdoňová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme