Sexuální obtěžování bylo v Koreji dlouho tolerováno. O to přísněji se dnes trestá, říká koreanista

V Jižní Koreji stále čeká na soud český vojenský lékař, který byl obviněn z obtěžování. K incidentu došlo v dubnu, když korejská hygienička měřila teplotu cestujícím v letadle. Obžalovaný muž popírá, že by se obtěžování dopustil a jde prý o nedorozumění. „Dlouhá léta byla práva (korejských) žen výrazně potlačována a násilí na nich bylo mlčky tolerováno. O to je dnes možná jejich hlas silnější,“ vysvětluje koreanista Tomáš Horák.

Soul Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

sexuální obtěžování (ilustrační foto)

Rovnost pohlaví je v Jižní Koreji zaručena ústavou a s postupem demokratizace od počátku 90. let se postavení žen zlepšuje (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

V zemi bylo velmi silné hnutí MeToo a Korejci jsou připraveni obětem obtěžování naslouchat. Změnil se i přístup vyšetřovacích orgánů a soudů a situace je dnes taková, že se důkazní břemeno přesouvá z oběti na obviněného a mění se a přísněji aplikuje také legislativa.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celé Interview Plus Jana Bumby. Hostem je Tomáš Horák, koreanista

„Při posuzování, zda se jedná o sexuální obtěžování, v podstatě rozhoduje nějaký subjektivní pocit té oběti. I v případě nevhodných poznámek či chování, které dřív bylo akceptovatelné, tak dnes pokud oběť cítí stud nebo ponížení, tak dochází k naplnění skutkové podstaty činu,“ vysvětluje dále koreanista.

Celá řada známých politiků nebo umělců prý byla překvapena, když byli za své chování odsouzeni, přestože se cítili nevinní. „Byli zvyklí se k ženám nějakým způsobem chovat a ty ženy se od určitého okamžiku rozhodly, že to pro ně není akceptovatelné,“ shrnuje Horák.

V případu českého vojenského lékaře podle něj nehraje roli to, že je podezřelý cizinec, kauza se zatím ani neobjevila v korejských médiích: „Paradoxně by mu to mohlo spíš pomoci, když nejde třeba o Američana nebo Japonce, kdy by se na to mohly nabalit protiamerické nebo protijaponské nálady. Česko má s Jižní Koreou nadstandardní vztahy.“

Přísná hierarchie

Rovnost pohlaví je v Jižní Koreji zaručena ústavou a s postupem demokratizace od počátku 90. let se postavení žen zlepšuje, obecně to ale podle Horáka mají Korejky těžší, například pokud jde o mateřství.

‚Obvinění vůči Lindemannovi nás šokovala.‘ Universal přerušil spolupráci s kapelou Rammstein

Číst článek

„Pokud se rozhodne být doma s dětmi, tak to velice negativně ovlivní její další kariéru,“ přibližuje s tím, že na korejském pracovním trhu panuje velká konkurence a Korejci jsou také zvyklí na velké pracovní nasazení.

„Korejci mají jednu z nejdelších pracovních dob, pro zajímavost nedávno nový prezident přišel s návrhem, aby se pracovní doba rozšířila až na 69 hodin, zatímco u nás se řeší, jestli nebudeme ubírat ze 40 hodin,“ srovnává koreanista.

V korejských firmách také panuje přísná hierarchie a podřízení si od svých nadřízených nechávají líbit věci, které u nás nejsou zvykem. „Když pominu hrubší zacházení a psychické ponižování, tak v případě žen se k tomu přidávalo sexuální obtěžování. Hnutí MeToo bylo impulzem, kdy si ženy uvědomily, že to nemusí dále snášet,“ doplňuje.

„Myslím, že pro každou ženu je těžké s tím přijít na světlo, protože hrozí nějaká stigmatizace. Pořád zůstává dost neodhalených případů, ale s tím, jak se dostávají do médií, tak to ženám dodává odvahu,“ uzavírá Horák.

Poslechněte si celý rozhovor v audiozáznamu pořadu Interview Plus výše.

Jan Bumba, ert Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme