Láska za časů korony ve Francii. Z pandemie těží internetové seznamky a aplikace
Po uzavření míst, kde je možné navázat milostný vztah, a míst, kde se lidé mohou setkávat, jako jsou sauny, bary, diskotéky či sportoviště, se zdá, že je po romantice. Kvůli rouškám není možné randit a pozvat druhého do divadla, kina nebo restaurace. Jsou za těchto podmínek svobodní lidé nuceni držet půst? ptá se francouzský deník Le Monde.
Naštěstí zbývá možnost setkávat se v zaměstnání. Podle údajů Francouzského ústavu pro výzkum veřejného mínění (IFOP) z roku 2018 si už 53 procent mužů a 30 procent žen někoho v práci namlouvalo a 35 procent přešlo od slov k činům. Většinou to jsou úředníci (42 procent), zatímco u dělníků to je méně (29 procent).
Instagram mění pravidla pro mazání fotografií. Diskriminoval například fotky plnoštíhlých lidí
Číst článek
Naopak lidé, kteří nyní pracují z domova, nemají jinou možnost, než flirtovat například na Zoomu.
Ze situace vzniklé kvůli covidu-19 těží internetové seznamky. Už každý čtvrtý Francouz pokoušel v poslední době své štěstí na těchto platformách, zatímco v roce 2006 to byl jeden z deseti, uvádí IFOP.
Od loňského roku vzrostl provoz na těchto aplikacích ze 30 na 40 procent. Tinder, což je lídr tohoto trhu mezi mladými, hlásí nárůst o 50 procent od doby, co nám covid-19 změnil život. Jestliže už nemůžeme důvěřovat náhodě, zbývá algoritmus a setkávání prostřednictvím videokonferencí.
Podle výzkumu IFOP publikovaného v době uvolnění protikoronavirových opatření hledá 82 procent mužů a 96 procent žen stabilní vztah. Žádné nevěry nebo sklony k sexuálním vztahům s více partnery zároveň.
Omezte výjimky, podpořte home office a lépe komunikujte s mladými, radí vládě sociolog Prokop
Číst článek
Nedávný průzkum ústavu OpinionWay/Happn odhalil, že 75 procent Francouzů touží po tradičním vztahu, zatímco jen sedm procent sní o volném vztahu mezi partnery, ale jen tři procenta v takovém svazku žijí, a 11 procent chce zůstat navždy svobodnými.
Tato touha vlastnit a mít exkluzivní vztah vede k tomu, že když se všechno zřítí, lidé ze vztahu odcházejí.
Nepotěší ani to, že vládne určitý pesimismus, pokud jde o hledání spřízněné duše: 80 procent Francouzů zjišťuje, že doba není příznivá pro romantiku. Toto procento roste na 88 procent mezi osobami ve věku nad padesát let.
Návrat ke vztahu se sexuální, citovou a psychickou jistotou nacházíme i na mezinárodní scéně. Vyplývá to z výročního průzkumu společnosti Match.com, která vlastní největší internetové seznamky. Dvě třetiny svobodných říkají, že chtějí mít více času na to, aby poznali své potenciální partnery.
Epidemie koronaviru dopadá i na lidi bez domova. Přichází o brigády, peníze ze žebrání i ubytování
Číst článek
Seznam jejich požadavků je povážlivě omezený: lidé hledají někoho za každou cenu, protože zítřek je nejistý. Nároky jsou nižší: 59 procent respondentů uvedlo, že rozšířili pole hledání partnera, a 61 procent osob mladších pětadvaceti let a 49 procent osob ve věku od pětadvaceti do pětatřiceti let uvádí, že se méně než dříve soustřeďují na fyzický vzhled. Je to snad návrat k vnitřní kráse? Uvidíme.
Vztahy se také politizují: 76 procent svobodných Američanů si myslí, že je klíčové sdílet stejné politické přesvědčení, a to je za poslední tři roky nárůst o 25 procent. Polovina respondentů průzkumu uvedla, že by nemohli spát s nepřítelem: propast mezi demokraty a republikány je tedy také propastí romantickou. Je tedy zřejmě konec s usmiřováním v posteli.
Hnutí Black Lives Matter (Na životech černochů záleží), které upozorňuje na případy rasové nerovnosti a systematického rasismu vůči černochům, rovněž zaznamenává preference: v roce 2010 uvádělo 75 procent Američanů, že dává přednost partnerovi své barvy pleti, zatímco dnes je to sotva 20 procent.