Muži podle studie vyprodukují víc skleníkových plynů, i když utrácí stejně peněz jako ženy

Muži i ženy utratí za rok přibližně stejně peněz, ale jsou to muži, kdo vyprodukují více skleníkových plynů. Švédští vědci totiž zjistili, že muži peníze utrácí za podstatně jiné produkty než ženy. A co že si muži kupují? Výsledky studie publikované v Journal for Industrial Ecology jsou trochu stereotypní.

Stockholm Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Muži i ženy utratí za rok přibližně stejně peněz, ale jsou to muži, kdo vyprodukují více skleníkových plynů. Švédští vědci totiž zjistili, že muži peníze utrácí za podstatně jiné produkty než ženy (ilustrační foto) | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Podíl mužů na produkci skleníkových plynů je až o 16 procent vyšší než u žen, muži se tak vyšší měrou podílí na globálním oteplování. Švédští vědci totiž zjistili, že muži utratí víc peněz za benzín do aut, maso, alkohol nebo tabák, uvádí studie publikovaná v Journal for Industrial Ecology.

Zveřejněte rozdíly v platech mezi muži a ženami, vyzývá Evropská komise zaměstnavatele

Číst článek

Ženy zase nechají víc peněz v obchodech s oblečením nebo vybavením do bytu. Ženy taky víc utratí za léky a zdravotnické potřeby. To je ale pro planetu podstatně menší zátěž.

Podle studie nejvíc emisí produkuje jídlo, dovolené a s tím spojené cestování. To dokonce stojí až za polovinou všech emisí vyprodukovaných muži i ženami.

Vědci zjistili, že pokud by lidi místo masa a mléčných produktů jedli rostlinnou stravu a místo letadel využívali vlaky, snížili by emise až o 40 procent.

Annika Carlsson-Kanyama, šéfka výzkumu, říká, že by se muži mohli od žen - co se týče výdajů - učit. I když ženy provětrají svoje peněženky stejně jako muži, jsou mnohem ekologičtější.

Podle vědců by mohly podobné výzkumy pomoci při boji proti globálnímu oteplování. Politici by totiž mohli muže cíleně odrazovat od jízdy autem a více podporovat například cestování vlakem.

Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme