Školní uniformy z nás dělají cíl sexuálního obtěžování, stěžují si britské školačky

Nový průzkum globální organizace Plan International upozorňuje na problém, který se stal běžnou součástí života dívek ve Velké Británii. Je jím sexuální obtěžování, kterému čelí při nošení svých školních uniforem – právě ty z nich podle jejich slov dělají cíle ofenzivního chování se sexuálním podtextem. Rozsáhlý průzkum je založen na odpovědích více než tisíce respondentek.

Londýn Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

školní uniformy (ilustrační foto)

Skoro dvě třetiny dívek někdy zažily komentáře se sexuálním podtextem nebo takzvaný cat calling (obtěžování v podobě pískání, pokřikování a oplzlých gest) | Foto: Florian Ramel | Zdroj: Flickr | CC BY 2.0,©

Průzkum britské pobočky organizace Plan International se uskutečnil na vzorku 1004 dívek ve věku mezi 14 a 21 let. Proběhl napříč celou Velkou Británií od 23. února do 2. března 2018. Materiál doplňují rozhovory s experty na danou problematiku. Na věc upozornil také americký list Washington Post

Z výsledků průzkumu vyplývá, že je sexuální obtěžování žen a dívek ve veřejném prostoru velmi rozšířeným problémem a že významně ovlivňuje životy obětí. 

Třetina britských dívek vypověděla, že se setkala se sexuálním obtěžováním, když na sobě měla školní uniformu. Toto oblečení v dívčí variantě obvykle tvoří košile a krátká sukně a na většině britských škol patří mezi povinnou výbavu. Podle dívek z nich ale právě školní uniforma dělá vyhledávaný cíl obtěžování. 

„Všechny dívky, se kterými jsme mluvili, se s obtěžujícím a nepříjemným chováním setkaly a vyprávěly své příběhy. Mnoho z nich bylo svědkem nebo přímo zažilo sexuální obtěžování. A to od velmi nízkého věku – některé tyto věci zažily už ve věku osmi let,“ uvádí závěrečná zpráva průzkumu. Každá sedmá respondentka popsala, že byla pronásledována, některé upozornily na muže, kteří jejich sukně fotili.

Skoro dvě třetiny dívek někdy zažily komentáře se sexuálním podtextem nebo takzvaný cat calling (obtěžování v podobě pískání, pokřikování a oplzlých gest), třetina se pak setkala s nějakou formou fyzických sexuálně motivovaných útoků.

Odborníci, se kterými výzkumníci hovořili, varují, že tyto věci mnoho žen považuje za něco, na co je třeba si zvyknout a co je součástí jejich dospívání. 

„Jednou na mě nějaký muž zavolal, ať si nastoupím do auta. Já řekla, že ne. Šla jsem pryč, ale jel podél chodníku stejnou rychlostí, jakou jsem šla. Jakoby mě pronásledoval. Potom zastavil a já myslela, že dá pokoj. Ale ve skutečnosti jen zaparkoval a šel ke mně. Byla jsem opravdu vyděšená, byla jsem úplně sama. Telefon jsem sice držela vzhůru nohama, ale předstírala jsem, že telefonuju s tátou a že mě jde vyzvednout. Ten člověk slyšel, co říkám a zmizel.“ Malikah, 19, Birmingham

Zpráva však upozorňuje, že si kumulativní efekt sexuálního obtěžování může vybírat svou daň na formování osobnosti obětí a mít fatální dopad. „Každodenní sexismus“ totiž může přispět k traumatickým symptomům a mít negativní dopad na sebevědomí.

Dokument zároveň uvádí, že lidé, kteří zažijí obtěžování, kvůli němu mění své chování, aktivity i osobní život. Častěji se cítí ohroženi ve veřejném prostoru nebo dopravě. 

„Tyto zkušenosti bývají zlehčovány a vytváří ,kulturu akceptování a normalizace‘ takových věcí. Což dívkám ještě více komplikuje snahu se se svými zážitky svěřit a vyhledat pomoc, kterou potřebují,“ upozorňuje závěrečná zpráva průzkumu.

Britská pobočka Plan International zároveň odstartovala kampaň, která informuje o škodlivosti a dopadech ofenzivního sexuálního jednání. Popisuje zároveň, že je důležité mu nepřihlížet a adekvátně reagovat. „Na tohle potupné chování se musí upozorňovat a musí být zastaveno,“ řekla Tany Barronová, která stojí v čele Plan Internationl UK.

Plan International je nezávislou rozvojovou a humanitární organizací, která působí v 71 zemích po celém světě. Jde o jednu z největších globálních organizací zaměřující se na práva a ochranu dětí, bezpečnost, vzdělání i genderovou rovnoprávnost.

Daniela Brodcová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme