Vezmi si pytel a sbírej. Ve Skutči zapojují turisty do úklidu pomocí pytlomatů

Projít se a přitom posbírat smetí. Tak přesně tuhle kombinaci teď zkouší ve Skutči na Chrudimsku. Lidé tam mohou narazit na takzvané pytlomaty. Myšlenka je velmi jednoduchá a měla by aspoň trochu pomoct přírodě.

Skuteč Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ve Skutči zapojují turisty do úklidu pomocí pytlomatů

Ve Skutči zapojují turisty do úklidu pomocí pytlomatů | Foto: Josef Kopecký | Zdroj: Český rozhlas

Pytlomat není nic složitého, žádný přístroj nebo výdejní box nečekejte. Je to jen zásoba igelitových pytlů na odpadky, balík ochranných rukavic a k tomu informační cedule.

Přehrát

00:00 / 00:00

Kde jsou pytlomaty a kam s nasbíraným odpadem? Zjistil to redaktor Josef Kopecký

Na ní je vysvětlená hlavní myšlenka - spojit příjemné s užitečným. Pomůcky si může vzít kdokoli, kdo se vydá na procházku nebo výlet, a není mu jedno, jak to kolem vypadá.

Do pytle může posbírat odpadky, které u cesty najde, a přinést je zase na místo, kde si pytel vyzvedl.

Ve Skutči mají zatím takovou výbavu na dvou frekventovaných místech. Pytlomaty jsou u hřiště a u koupaliště, kde začíná Žulová stezka. To je oblíbená trasa kolem zaniklých i stále aktivních lomů hned za městem.

Na stezce lidé najdou kromě různých her pro děti i nářadí nebo stroje, které se při těžbě kamene používaly. Mezi novinky patří třeba betonová schránka, ve které střelmistr schovával výbušniny. Jen za loňský rok si Žulovou stezku prošlo dvacet tisíc lidí.

Výrobci nápojů testují neplastové lahve, alternativou by se mohl stát papír

Číst článek

Co s odpadem, který lidé v okolí stezky posbírají? Podle Matěje Zelinky z městského úřadu jsou dvě možnosti. Buď můžou turisté-sběrači zastavit u kontejnerů na ulici a odpadu se zbavit, nebo je možné naplněné pytle nechat tam, kde jste si je vyzvedli, tedy u pytlomatu. Město počítá s pravidelnými svozy.

Ve Skutči chtějí myšlenku dobrovolného úklidu propagovat. Pokud si sběrači udělají u pytlomatu fotku a pošlou ji na úřad, radnice slibuje drobný dárek jako motivační odměnu.

Ve Skutči mají zatím pytlomaty na dvou frekventovaných místech. | Foto: Josef Kopecký | Zdroj: Český rozhlas

Josef Kopecký Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme