Stavba století, nebo nejošklivějších budova světa? Z obrácené pyramidy Slovenského rozhlasu je národní památka

Jedna z nejznámějších slovenských staveb – budova Slovenského rozhlasu - je od konce loňského roku národní kulturní památkou, informoval o tom ve středu tamní Deník N. Podle úřadu je budova výjimečnou stavbou středoevropské architektury.

Bratislava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Budova Slovenského rozhlasu v Bratislavě | Foto: Rob Hurson | Zdroj: Flickr (CC BY-SA 2.0)

Sídlo Slovenského rozhlasu známé také jako „obrácená pyramida“ vzniklo na papíře v roce 1967, dostavět se ho povedlo ale až o patnáct let později. Díky netradičnímu tvaru se okamžitě stalo jednou z nejvýraznějších budov slovenského hlavního města a jméno dalo například i rozhlasové talkshow Noční pyramida.

Podle slovenského památkového úřadu přesahuje dílo architektů Štefana Ďurkoviče a Štefana Svetka svými kvalitami národní význam. Ve své zprávě o budově také mluví jako o „neobyčejně silném architektonickém solitéru“.  

Úřad také připomíná, že v roce 2001 se budova stala vítězem ankety Stavba století v kategorii občanské stavby. Názory se ale liší a v minulosti se „pyramida“ několikrát ocitla na zahraničních seznamech nejošklivějších staveb světa.

Do povědomí veřejnosti se dostala například v roce 2007, kdy na ní bez jištění vylezl francouzský „pavoučí muž“ Alain Robert. Ten tehdy přiznal, že lezení po železné venkovní kostře bylo těžší, než původně čekal.

mos Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme