Škodlivé sociální sítě? České ‚děti online‘ jsou spokojené a žijí zdravě, uvádí studie

Užívání sociálních sítí a pohyb v online prostředí nejenže neškodí, ale úzce souvisí s úspěšností mladých lidí v kolektivu a ve společnosti. Tvrdí to mezinárodní studie o zdraví a životním stylu dětí a školáků, jejíž českou část má na starosti olomoucká Univerzita Palackého. Čeští výzkumníci ukázali, že uživatelé sociálních sítí jsou spokojeni se životem, mají dobré vztahy se spolužáky, zdravé stravovací návyky i kladný vztah k pohybu.

Tento článek je více než rok starý.

Data Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Děti s mobily

Závislost se týká jen malého počtu dětí a lze je před ní chránit zájmem rodiny o jejich aktivitu na internetu. Ilustrační foto | Zdroj: Pixabay | CC0 1.0

Výzkumníci rozdělili děti do čtyř skupin podle toho, jak sociální sítě využívají.

Neuživatelé, kterých je 22 procent, používají sociální sítě několikrát týdně i méně. „Jsou to takoví domácí andílci,“ říká vedoucí výzkumného týmu Michal Kalman. „Mají dobré vztahy s rodiči a dobré výsledky ve škole, zato ale méně pohybu a nejméně podpory od vrstevníků.“

Do kategorie běžných uživatelů spadá 51 procent dětí, tedy většina. Sociální sítě používají „téměř denně až několikrát za den“.

Intenzivní uživatelé sítí, kterých je 18 procent, jsou online prakticky neustále. Jak podotýká Kalman, jejich užívání ale stále mají pod kontrolou. „Věnují se v životě i jiným věcem. Jsou to děti, které žijí naplno – věnují se sportu, kamarádům i rodině.“ 

Oproti méně častým uživatelům sítí ale více inklinují k tabáku a alkoholu, patnáctiletí také k pohlavnímu styku. Cítí ale také nejvyšší míru podpory od svých vrstevníků.

Problémová menšina

Nejmenší je skupina takzvaných problémových uživatelů. Patří do ní necelých devět procent dětí, které odpověděly kladně na přinejmenším část dotazů výzkumníků – zda je sítě negativně ovlivňují, cítí se na nich špatně, nemohou myslet na nic jiného nebo se kvůli času strávenému na sítích hádají s rodiči.

„Dostávají se do konfliktů, nestíhají život a nejsou s ním spokojeni,“ přibližuje Kalman. Nemusí to ovšem znamenat, že jsou rovnou závislí. „Pouze vykazují některé znaky, které k ní mohou vést.“

Závislost se týká jen malého počtu dětí a podle Kalmana je před ní lze chránit zájmem rodiny o jejich aktivitu na internetu.

Jak výzkumníci zjistili, intenzita užívání sociálních sítí roste s věkem. Častěji je přitom používají dívky. Trend je tak opačný oproti počítačovým hrám, které více hrají stále z velké většiny chlapci.

Mezinárodní výzkum známý pod zkratkou HBSC se pravidelně provádí ve 48 zemích a regionech. Opakuje se ve čtyřletých intervalech a kromě užívání internetu zkoumá zkušenosti dětí s drogami, jejich zdraví nebo způsoby trávení volného času. Sběr dat naposledy proběhl loni.

Michal Zlatkovský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme