,Tato zeď není pisoár.‘ Londýnská čtvrť Soho natírá stěny speciální barvou, má zabránit močení na ulici

Londýnská čtvrť Soho, která je vyhlášená svým bohatým nočním životem, testuje neotřelou metodu boje proti znečišťování ulic. Zdi domů na nejrušnějších místech natírá speciální průhlednou barvou odpuzující vodu. Když si na ni muži s plným močovým měchýřem chtějí ulevit, zeď tekutinu okamžitě odrazí, píše AFP.

Londýn Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Je to velmi účinné,“ řekla agentuře AFP místní radní Aicha Lessová a předvedla účinky barvy postříkáním zdi vodou z lahve.

Ve čtvrti Soho je na 400 barů, restaurací a divadel, ale také zhruba 3000 stálých obyvatel, které obtěžuje zápach. Jejich stížnostmi se začala zabývat městská rada.

„Moč samozřejmě není příliš příjemná a naši obyvatelé jsou naštvaní. Jen co ráno překročí práh domu, cítí moč,“ popisuje stížnosti místních Lessová.

Nejpříkřejší ulice na světě. V britském Walesu musí lidé na poštu po cestě se sklonem 37,5 procenta

Číst článek

Městská rada se inspirovala zkušenostmi z jiných měst, zejména v Německu. Vybrala deset fasád, kde nátěr použila. Kolemjdoucí varuje nápis „Tato zeď není pisoár“.

Během velkých akcí správa na ulice od čtvrtka do neděle umisťuje mobilní pisoáry. Výsledky nové metody vyhodnotí za šest měsíců.

Motivace městské správy byla i finanční. Městská rada pro Westminster, pod který spadá i Soho, každoročně vydá téměř milion liber (27 milionů korun) za čištění a mytí ulic od moči.

Za močení na veřejnosti hrozí pokuta 50 až 80 liber (zhruba 1360 až 2200 korun), město teď uvažuje o jejím navýšení.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme