Dá se žít v maringotce s rodinou se dvěma malými dětmi? ‚Je to skvělé,‘ říká ekolog Petr Ice Kucka

Svět se mění a s ním i představy lidí o životním stylu. Také v Česku se objevují experimentátoři, kteří se před lety pustili do bydlení v puristickém stylu. Mezi nimi třeba IT odborník Petr Ice Kucka se svou ženou Věrou. Poté, co procestovali vlakem a autostopem půl světa, se rozhodli usadit v maringotce a zjistit, kolik člověk potřebuje k životu vody, energie, jídla a věcí. Jejich životní příběh mapuje pořad Natura Českého rozhlasu Plus.

natura Valašské Klobouky Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Petr Ice Kucka se ženou Věrou a mladším synem před jejich maringotkami

Petr Ice Kucka se ženou Věrou a mladším synem před jejich maringotkami | Foto: Markéta Ševčíková | Zdroj: Český rozhlas

V maringotce přivedli na svět i své dva syny. Netradiční životní styl podporují i jejich rodiny – včetně otce Věry, ekologa, dlouholetého člena Českého svazu ochránců přírody a zakladatele ekologického spolu Kosenka Miroslava Janíka.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celou Naturu Markéty Ševčíkové

„Ukazuje se, že to jde. Děti to zvládají naprosto bez problémů, horší je to občas s rodiči, aby zvládali nároky,“ říká k životu v maringotce Kucka. „Ale je to něco za něco. Člověk se vždycky něčeho vzdává a něco za to získává. Dohromady to může fungovat, když se člověk rozhodně,“ popsal.

Pro Český rozhlas Plus řekl, že ho nejvíce překvapují reakce na to, jak s rodinou žije. Setkává se s názorem, že si lidé myslí, že když žijí v maringotce, jsou chudí. Tomu ale nerozumí, protože to tak vůbec nevnímá.

„Nejtěžší bylo zvyknout si na málo prostoru. S malými dětmi je to občas náročnější,“ komentovala Kuckova žena Věra. To ale rodina vyřešila tím, že si postavila druhou maringotku.

Petr Ice Kucka ukazuje kompostovací toaletu | Foto: Markéta Ševčíková | Zdroj: Český rozhlas

Po letech nadbytku a hýření přichází touha po jednodušším životě i bydlení všude po světě. Třeba v Japonsku mladí lidé začínají preferovat jednoduché malé byty bez koupelen a s minimem nábytku i věcí.

Jak se žije v marigotkách, se vypravila zjistit Markéta Ševčíková.

Markéta Ševčíková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme