Česko je podle žebříčku OSN 19. nejšťastnější země světa. Nejlépe je potřetí za sebou Finům

Nejšťastnější zemí světa je podle žebříčku OSN už potřetí za sebou Finsko. Česko je na 19. místě. Uvádí to nová Světová zpráva o štěstí. Vyplývá z ní, že nejspokojenější ze 156 sledovaných zemí jsou obyvatelé států severní Evropy. V první desítce je jich několik - Dánsko, Island a Norsko. Na opačném konci žebříčku skončily Afghánistán, Jižní Súdán, Zimbabwe, Rwanda a Středoafrická republika.

Helsinky Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Česko je podle žebříčku OSN 19. nejšťastnější zemí světa. | Foto: 5688709 | Zdroj: Pixabay | CC0 Creative Commons,©

Světovou zprávu o štěstí pro OSN každoročně vypracovává Kolumbijská univerzita v New Yorku. Jednotlivé země hodnotí na základě takzvaného indexu štěstí. Tvoří ho faktory typu hrubý domácí produkt na obyvatele, délka života, korupce, dostupnost zdravotní péče, možnost dělat svobodná rozhodnutí, štědrost a bezpečnost. 

Česko je 20. nejšťastnější zemí světa, uvádí OSN. První místo znovu připadlo Finsku

Číst článek

„Světová zpráva o štěstí se ukázala být nepostradatelným nástrojem pro ty, kteří tvoří politiku, a chtějí lépe porozumět tomu, co činí lidi šťastnými,“ domnívá se jeden z editorů dokumentu Jeffrey Sachs. Podle něj je zřejmé, že pro blaho občanů jsou důležité i méně viditelné věci jako třeba důvěra ve vládu, bezpečnost nebo dobré vztahy v komunitě.

Česko v posledních letech v žebříčku stoupá vzhůru. V roce 2016 bylo 27., předloni 21. a loni 20. V letošním pořadí se umístilo těsně za Německem a Spojenými státy.

Letos bylo součástí zprávy i pořadí nejšťastnějších měst světa. V něm první místo zaujaly finské Helsinky, následované dánským Åarhusem a novozélandským Wellingtonem. Praha skončila 44., těsně za Paříží. Bratislava je 54. Poslední tři místa obsadily palestinská Gaza, jemenské Saná a metropole Afghánistánu Kábul.

hbe, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme