Strážím před Buckinghamským palácem poprvé velela žena. Jen dělám svou práci, směje se Kanaďanka

Čtyřiadvacetiletá kapitánka Megan Coutová velela čtyřiceti kanadským vojákům při výměně stráží Buckinghamského paláce. Bylo to historicky poprvé, co takovou jednotku, která střeží královskou rodinu, vedla žena.

Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Ve spoustě věcí, které dělám, jsem první," řekla Megan Coutová, absolventka Královské vojenské akademie v Kanadě. Rodačka z Toronta vstoupila do armády v roce 2010. | Foto: Toby Melville | Zdroj: Reuters

Ženy už v jednotkách střežících královnu byly, dosud žádná z nich ale jednotce nevelela, britské ministerstvo obrany to neumožňuje. Kanadská armáda umožňuje ženám sloužit na téměř všech pozicích od roku 1989. Výjimkou byla služba v ponorce, ale i tento zákaz byl zrušen v roce 2000.

„Ve spoustě věcí, které dělám, jsem první," řekla Megan Coutová, absolventka Královské vojenské akademie v Kanadě. Rodačka z Toronta vstoupila do armády v roce 2010. Nasazena byla například v roce 2015 při hašení lesních požárů.

O tom, že kanadští vojáci ve Velké Británii hlídají (i kanadskou) královnu Alžbětu II., se prý dozvěděla teprve nedávno. „Není to legrace, vzhledem k tradici a významu ceremoniálu," řekla Coutová. To, že je první ženou v této roli ale nepřeceňuje a s úsměvem dodává: „Přivezli jsme prostě normální lidi a já jsem jedna z nich, jen dělám svou práci."

Pochod kanadské jednotky po třídě Mall za hudby Hallelujah od Leonarda Cohena a kanadské hokejové znělky sledovaly stovky turistů. Kanadští vojáci se od těch britských liší na první pohled – mají totiž na hlavách šedivé helmy. Americká návštěva střeží Buckinghamský palác až do 3. července. Kanaďané hlídají i u Toweru a zámku Windsor.

Kanadské jednotky přijely na pozvání královny Alžběty II. Poprvé hlídaly krále ve Velké Británii v roce 1916.

O Megan se zajímala i kanadská televizní stanice CBC.

Meet the Canadian woman guarding the Queen

A Canadian female infantry officer commanded the troops guarding the Queen and royal residences in London on Monday. Capt. Megan Couto, 24, led some 40 Canadian soldiers through the changing of the guard at Buckingham Palace.

haf Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme