Během pandemie výrazně vzrostly případy sexuálního zneužívání dětí. Predátoři je online naváděli k focení

Pandemie koronaviru výrazně posílila internetové služby a komunikaci na dálku. Zatímco v mnoha ohledech to pro lidi znamenalo usnadnění života, projevilo se to i negativně. Uzavření škol a přesun komunikace do internetového prostředí u mnoha lidí, včetně dětí podle různých studií vedlo k výraznému nárůstu úzkostí a dalších psychických poruch. Nová studie Nadace na sledování internetu objevila další negativní dopad lockdownů na děti.

Tento článek je více než rok starý.

Cambridge Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ze všech snímků, kde jsou děti zobrazované v sexuálním kontextu, pořídili samy děti dvě třetiny z nich

Ze všech snímků, kde jsou děti zobrazované v sexuálním kontextu, pořídili samy děti dvě třetiny z nich | Zdroj: Profimedia

Negativní dopad objevila Nadace na sledování internetu sídlící v anglické Cambridgi, která sleduje hlavně případy sexuálního zneužívání dětí na internetu. Zjistila, že během lockdownů mnohonásobně narostl počet stránek, na kterých jsou děti v sexuálních polohách.

Nadace loni zaregistrovala celkem 63 tisíc takových stránek, oproti pěti tisícům před pandemií. Jde o více než desetinásobný nárůst.

Rodiče, kteří sdílí fotky dětí, nedomýšlejí následky. Obrázky se můžou stát pornografií i ovlivnit vztahy

Číst článek

Šéfka nadace Susie Hargreaves řekla, že to je přímý důsledek toho, že během pandemie a lockdownů se život celkově přesunul na internetové komunikační platformy. U dětí ještě ve větší míře než u dospělých. Toho zneužili i sexuální predátoři.

Hargreavesová upozorňuje, že ze všech snímků, kde jsou děti zobrazované sexuálně nebo v sexuálním kontextu, pořídili podle všeho samy děti dvě třetiny z nich.

Podle závěrů studie se takto děti často fotily samy nebo byly snímky pořízené přes webkameru někým, kdo k tomu děti nalákal přes internet.

Na některých snímcích nebo videích přitom děti přímo plní pokyny, které jim někdo dává. Co je podle Hargreavesové nejděsivější, je fakt, že v osmi tisíci případech se to přitom týkalo dětí ve věku 7-10 let.

Nadace teď pracuje na tom, aby se všechny případy z internetu odstranily a aby ti, kdo jsou za ně odpovědní, byli potrestáni.

Jakub Lucký, Zdeněk Novák, mfk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme