Vládní opatření hatí plány nejen snoubencům. Koronavirus odsunul začátek svatební sezóny

Pandemie nového typu koronaviru dopadá i na svatební byznys. Snoubenci, kteří měli naplánované svatby na jaro, je ve velkém přesouvají buď na podzim letošního roku nebo až na příští rok. Ztráty tak začínají sčítat i dodavatelé, kteří se svatebním byznysem živí - právě dubnem totiž začíná hlavní svatební sezóna.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jak se změnil svatební byznys během koronavirové krize? | Foto: Pexels | Zdroj: Pixabay | CC0 1.0,©

Měla to být pohádková svatba, kterou se svým přítelem plánovali rok. Své ano si Lucie Budilová a její snoubenec měli říct před očima devadesáti svatebčanů 5. června. Nyní už je ale jasné, že svatba bude v jiném termínu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si reportáž o svatebním byznysu během koronavirové pandemie

„Napadlo nás, že by v září mohla být už svatba bez omezení. Jen jsme chtěli mít jistotu, že všichni nasmlouvaní dodavatelé budou moct v jeden konkrétní den a tak jsem zvolili den v týdnu,“ popisuje změnu plánu nevěsta Lucie Budilová pro Radiožurnál. „Další menší zádrhel je to, že máme oba svědky v zahraničí, takže budeme doufat, že se brzy otevřou hranice,“ říká.

Napilno tak mají v těchto dnech třeba svatební koordinátorky, které přesouvají svatby svých klientů. Jenže místa a termíny se často rezervují i rok a půl dopředu, navíc není jasné, jestli třeba v září už budou svatby bez omezení. Právě na září a říjen přesouvá většinu svateb i svatební koordinátorka Marcela Cihlářová.

„Pokud se začne přesouvat a řešit nějaký případný přesun dostatečně včas, tak to není finančně náročné. Řekla bych, že to novomanžele nestojí nic, protože všichni současnou situaci procházíme,“ sděluje.

„Pokud novomanželé nebo jejich koordinátorka začnou s přesunem včas a začne komunikovat s dodavateli a s místem, dá se to vymyslet tak, aby se posunula svatba a nikdo na tom nijak neutrpěl,“ radí Cihlářová.

Sňatek jim překazila opatření proti koronaviru, jejich nenarozené dítě čekají kvůli občanství testy DNA

Číst článek

Dubnem začíná hlavní sezona

Pandemie nového koronaviru nezměnila plány jen párům, ale také dodavatelům, pro které jsou svatby hlavním výdělkem. V dubnu totiž začíná hlavní sezona.

Karol Hábová z květinové farmy Louky květ, která připravuje květinové výzdoby, má na letošní rok 70 objednávek. Zatím nevěsty přesunují na jiné termíny hlavně dubnové a květnové svatby. Hábová doufá, že k rušení rezervací tak nedojde.

„Duben, květen a červen jsou naše nejsilnější měsíce a my je hrozně potřebujeme. Potřebujeme mít ten obrat, protože pak už jsou následující měsíce slabší,“ svěřuje se Hábová.

„My jsme v truhle chvíli pozastavili všechny splátky našich úvěrů a o žádnou podporu jsem zatím nežádali. Spíš se snažíme hledat novou cestu. Začali jsme rozvážet květiny našim zákazníkům, abychom jim zpříjemnili karanténu,“ sdílí svou novou zkušenost květinářka.

Hromadné svatby v Indii. Obchodník s diamanty každý rok provdává stovky chudých či osiřelých dívek

Číst článek

Jaro je nejdůležitější sezónou i pro návrhářku svatebních šatů Lenku Izsák ze salonu MiaBella. Do poloviny března si u ní svatební šaty objednalo 200 nevěst. Kdy si je ale obléknou, není jisté.

„Momentálně je pro nás situace velice těžká, protože my nevíme, kolik těch plánovaných svateb ještě letos proběhne,“ říká Lenka Izsák.

„Pandemie covid-19 zasáhla náš obchod ve velké míře, protože od poloviny března se zastavil de facto celý svatební obchod. Zatím v našem případě nevěsty objednávky neruší,“ dodává.

Kdo ale na svatbu pospíchá a nechce se jí vzdát, může si své ano říct už 20. dubna. Nově to povolila vláda, ale jen za přísných hygienických podmínek a také při omezeném počtu lidí. Na svatbě jich nesmí být víc než 10.

Barbora Kladivová, aur Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme