Číňany do Prahy na svatební fotografie láká neexistující prázdné náměstí a hejno holubů

Česká republika zaznamenala v minulém roce 26% nárůst počtu turistů z Číny. Zemi jich navštívilo 619 tisíc, včetně tisíců předmanželských párů. Stále častěji tak především v pražských ulicích, v brzkých ranních hodinách, můžete potkat asijské páry, pózujících ve svatebních robách a obleku.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Praha se stala populární destinací až v roce 2013, zejména díky uvolnění vízových omezení pro čínské občany. Ilustrační foto | Zdroj: Profimedia

Svatební fotografie, nejčastěji pořízené měsíce před pravým ,dnem D‘, jsou dle asijské tradice součástí svatební pozvánky.

Většina svatebních párů stojících před objektivy na Karlově mostě či před Pražským hradem tak nejen v daný den, ale ani v brzké době sňatek v metropoli Česka neuzavře. Přesto byly při honu za perfektními výhledy ochotny cestovat téměř sedm tisíc kilometrů, téma si všímá americký deník Los Angeles Times.

Pražský pád? Britský deník popisuje, jak alkoholový turismus mění život v hlavním městě

Číst článek

Specializované odvětví „svatebního cestování“ se rozšířilo nejen v Praze, ale i v jiných evropských městech známých pro svá malebná zákoutí. Vedou Paříž nebo Londýn.

Jak si všímá americký deník, loni Číňané dokonce z pomyslné třetí příčky nejsilnější skupiny turistů, která do Česka zavítala, vyřadili Američany. Více lidí k nám přitom přijelo už jen od sousedů - dva milony Němců, 735 tisíc Slováků a 620 tisíc Poláků.

Snadnější víza

V Asii je pořizování předsvatebních fotografií populární už dlouho. Extravagantní cesty do daleké Evropy se ale staly běžnějšími až s rostoucím bohatstvím obyvatel Číny, zejména od roku 2010, připomíná pro LA Times Han, manažer čínské svatební fotografické společnosti Ibense.

Janek Rubeš: Skutečná Praha je Žižkov a Jižní Město, ne Staromák s trdelníky a počmáraná Lennonova zeď

Číst článek

Většinu zákazníků, kteří se odhodlají cestovat tisíce kilometrů pro svatební fotografie, tvoří podle manažera agentury dobře situované mladé páry, které se zajímají o nejnovější módní trendy.

„Praha je krásnější než kterékoliv jiné město na světě, proto jsem chtěla, aby naše svatební fotografie vznikly právě tady,“ řekla pro americký deník Tiffany Lau z Hongkongu. Se snoubencem plánují svatbu na příští rok, fotografie už ale mají.

„Tohle je prostě čínský styl,“ vysvětluje Tiffany. „Když se vyfotíte ještě před oficiálním obřadem s rodinou, můžete jim pak na své svatbě už ukázat všechny ty nádherné fotky,“ dodává.

Dříve si čínské páry volily ostrovní lokality, populární byly Srí Lanka nebo Maledivy. Důvodem bylo komplikované získání schengenských víz, která jsou potřebná pro vstup do většiny zemí Evropské unie. Praha se tak stala populární až v roce 2013, zejména díky uvolnění vízových omezení pro čínské občany.

Bizarní píseň

Hned několik svatebních párů, které reportér LA Times v Praze oslovil, přitom uvedlo, že je do Prahy přilákal hudební hit tchajwanského dua Jolina Tsaie a Jaye Chou s názvem „Pražské náměstí“.

„Stojím za soumraku na Pražském náměstí, házím své touhy do fontány štěstí,“ zpívá se v písni oblíbeného žánru mandopop. „Hejno holubů, západ Slunce. Ten pohled je tak krásný, že se na něj nemohu skoro podívat. Osamocen, v tom rohu na Pražském náměstí,“ zní v melancholické písni.

Které z několika náměstí v Praze, obzvláště „osamocené“, při rekordním počtu 10 milionů turistů v roce 2018 píseň zmiňuje, není jasné.

nkr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme