Svateb přibývá. Češi loni uzavřeli nejvíce sňatků za posledních jedenáct let

V roce 2018 uzavřelo manželství 54 470 párů mužů a žen. Je to nejvíce za posledních jedenáct let, vyšší počet byl naposledy zaznamenán v roce 2007. Nejoblíbenější sezonou zůstává léto, konkrétně měsíce červen a srpen.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Češi uzavřeli nejvíce sňatků za posledních 11 let (ilustrační foto) | Foto: Fotobanka Unsplash

V porovnání s předešlým rokem bylo uzavřeno o 1900 sňatků více.  „Na sňatky nejbohatší byly měsíce červen a srpen. V každém z nich se konalo více než deset tisíc svatebních obřadů,“ říká Michaela Němečková z oddělení demografické statistiky Českého statistického úřadu.

Oblíbenost těchto dvou měsíců potvrdila i majitelka svatební agentury Creative Wedding Jana Kalhousová.

Dvě třetiny Čechů zaplatí za svatbu nanejvýš 50 tisíc korun. Nejvíce utrácejí mladší ročníky

Číst článek

Nárůst v počtu svateb pozoruje ve své agentuře poslední dva roky.

Podle ní zůstávají nejoblíbenější svatby na statcích a obdobných staveních. „To je hitem už delší dobu a stále to tak nějak drží,“ řekla pro iROZHLAS.cz.

Na to začít svatbu plánovat je podle ní ideální doba zhruba rok dopředu. Snoubenci si tak zajistí dostatečnou možnost výběru místa a dalších služeb jako fotografa nebo kapely. Lidé však tento krok oddalují a často to podle Kalhousové řeší třeba pouze půl roku dopředu. „Někdy se objevují i nečekané last minute akce. Naším rekordem je svatba pro 120 osob, na jejíž organizaci jsme měli šest týdnů,“ dodala

U více než poloviny, konkrétně 67 % párů, šlo loni o první sňatek jak pro ženicha, tak pro nevěstu. Naopak do 13,5 % svateb šli oba partneři s již minimálně jedním neúspěšným pokusem na kontě. 

Nejvíce ženichů bylo ve věku 29 let a nejvíce nevěst ve věku 27 let. „Nedochází již k posunu vstupu do manželství do vyššího věku, jak tomu bylo v 90. letech 20. století nebo i v prvním desetiletí tohoto století,“ popsala nejnovější tendence Němečková.

Anna Jílková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme