Když milujete svoji práci. Řidič autobusu rozdával cestujícím v Brně valentýnské perníčky

Jízdenku a perníkové srdíčko k tomu v pátek dostali cestující na jedné autobusové lince v Brně. 177 perníků ke svátku svatého Valentýna upekl, nazdobil a zabalil jeden nadšený řidič autobusu. Miluje svou práci a stejně tak i lidi, které vozí. A snaží se jim neustále zpříjemňovat cestu.

Brno Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šofér Tomáš z brněnské MHD

Šofér Tomáš z brněnské MHD | Foto: Tomáš Kremr | Zdroj: Český rozhlas Brno

„Tohle je vůně krbu, aby tu cestující měli takovou příjemnou vůni, aby se tu cítili dobře,“ popisuje Českému rozhlasu Brno šestatřicetiletý řidič Tomáš Giertli.

Přehrát

00:00 / 00:00

Šofér Tomáš nerozdává sladké dárky jen na Valentýna, ale třeba i na Mikuláše. Poslechněte si reportáž

Původem je ze Slovenska, na konečné rozstřikuje v autobusu vůni, na horní madla a tyče už stihl rozvěsit červená papírová srdce, která vyráběl. Na čelním skle svítí neonové srdce na baterky. Září do pochmurného deštivého rána.

„Můj přístup a pohled na svět jako šoféra autobusu je jiný. A kolegové mě ze začátku brali, jako že jsem asi blázen. Dělali si legraci i proto, že jezdím kolem Psychiatrické nemocnice. Ale pak si uvědomili, že jsem prostě takový pozitivní člověk, který rád lidem dělá radost,“ říká usměvavý řidič, zatímco si sedá do své kabiny.

Perníčky s přáním

Valentýnská jízda Brnem, na snímku řidič Tomáš Giertli | Foto: Tomáš Kremr

V místě, odkud si lidé berou jízdenky, visí červená kapsa. V ní jsou nazdobená perníková srdíčka, každé zabalené v celofánovém sáčku.

„Je jich 177, ale pár jsem jich už ujedl, takže tak kolem 160, v záloze mám ale ještě bonbony,“ ukazuje na batoh Giertli a vyráží od nákupního centra Olympia do Modřic, kde nastupují první lidé.

„Dobrý den, tady máte srdíčko a krásného Valentýna,“ obdarovává a zdraví radostně cestující, kteří v pásmu za Brnem musí nastupovat prvními dveřmi, aby buď ukázali platný lístek, anebo si ho u kasy koupili.

Když vám záleží na cestujících

„Vůbec mě to nepřekvapilo. Pan řidič je strašně milý a hodný. Mému vnukovi jednou dal dva bonbony. Ze začátku, když tu začal jezdit, jsem z toho byla překvapená, protože jsem nikdy nic takového nezažila. Teď si vždycky sedám dopředu. Je vidět, že mu na cestujících záleží,“ neskrývá nadšení cestující Iva Stejskalová.

Valentýnská jízda Brnem | Foto: Tomáš Kremr

Většinu cestujících na lince 49 z Modřic dáreček nepřekvapil, svého řidiče dobře znají a rádi si s ním povídají. Čím je ale autobus blíž centru a hlavnímu nádraží, tím méně lidé reagují.

„Charakter města je poznat. Lidé jsou většinou zahledění do svých povinností, do městského ruchu, takže ani nevnímají toho, kdo za volantem vůbec sedí,“ přikyvuje šofér. Milý je ale na všechny cestující, a když může, nabízí jim perníček.

Vždy chtěl být řidičem

Giertli je řidičem v Brně třetím rokem, předtím pracoval ve finančnictví a provozoval kavárnu v Orlických horách. Teď je částečně grafikem i občasným kavárníkem.

Valentýnská jízda Brnem | Foto: Tomáš Kremr

„V koutku duše jsem asi tajně vždycky chtěl být řidičem autobusu. Šoférem autobusu se podle mě člověk nestává, ale rodí. Je to velká láska k práci, ale i k cestujícím, pro které tady jsme,“ svěřuje se.

Šofér Tomáš nerozdává sladké dárky jen na Valentýna, ale i na jiné svátky, třeba před Vánocemi, na Mikuláše. Každý den, kdy je v práci, ale lidem nabízí pořádnou porci optimismu a úsměvů, které si ne každý cestující s sebou do práce nebo do školy vozí.

Tomáš Kremr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme