Svátek svatého Štěpána slaví křesťané déle než Vánoce. Dříve na něj odcházeli čeledíni ze služby

Je druhý svátek vánoční. Poslední den Vánoc připomíná svatého Štěpána, který zemřel pro svou víru v Ježíše Krista. Za jeho kázání o vzkříšení Ježíše ho ukamenovali Židé před hradbami Jeruzaléma. V dřívějších dobách lidé taky v tento den chodili koledovat. V současnosti se setkávají hlavně se svými rodinami a přáteli.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Svatý Štěpán (autor: Giotto di Bondone)

Je druhý svátek vánoční. Poslední den Vánoc připomíná svatého Štěpána, který zemřel pro svou víru v Ježíše Krista. Za jeho kázání o vzkříšení Ježíše ho ukamenovali Židé před hradbami Jeruzaléma (ilustrační foto) | Foto: Museo Horne

Svátek svatého Štěpána je mnohem starší než Vánoce. „Můžeme říci, že od momentu, kdy svatý Štěpán přišel o život, což byla první křesťanská generace v Jeruzalémě, křesťané už od první generace pamatovali na památku tohoto mučedníka,“ řekl Radiožurnálu římskokatolický kněz Stanislav Přibyl.

Přehrát

00:00 / 00:00

Druhý svátek vánoční připomíná prvního křesťanského mučedníka svatého Štěpána. Více si poslechněte v reportáži Adély Paruchové

Druhý svátek vánoční si ale mnoho lidí spojuje hlavně s koledováním. V minulosti odcházeli na Štěpána ze služby čeledíni a za svou práci dostávali odměnu podle toho, jak s nimi byl hospodář spokojený.

„Výplata byla jednou ročně. Většinou to bylo několik zlatých. Kromě toho dostávali i celou řadu naturálií, především oblečení - novou plátěnou košili, plátěné kalhoty, někdy také boty,“ popisuje etnograf Martin Šimša.

Češi si místo návštěv na Štědrý den volali. Datový provoz z mobilů stoupl až o 89 procent

Číst článek

Kromě toho si domů mohli odnést třeba i vánočku, někde dostávali zvláštní koláč, který byl ozdobený ořechy, rozmarýnem a pentlemi.

Některým čeledínům ale podle Martina Šimši výplata dlouho nevydržela: „S těmi penězi často zamířili do hospody, kde se ti pacholci potkali – většinou se potkali právě jednou za ten rok. Takže ten Štěpán byl takový veselý a bujarý.“

Dnes se lidé 26. prosince scházejí hlavně s rodinami a přáteli. Připravují taky slavnostní pohoštění. Podle tradice by se měla jíst k obědu drůbež.

Adéla Paruchová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme