Svátek svatého Štěpána slaví křesťané déle než Vánoce. Dříve na něj odcházeli čeledíni ze služby

Je druhý svátek vánoční. Poslední den Vánoc připomíná svatého Štěpána, který zemřel pro svou víru v Ježíše Krista. Za jeho kázání o vzkříšení Ježíše ho ukamenovali Židé před hradbami Jeruzaléma. V dřívějších dobách lidé taky v tento den chodili koledovat. V současnosti se setkávají hlavně se svými rodinami a přáteli.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Je druhý svátek vánoční. Poslední den Vánoc připomíná svatého Štěpána, který zemřel pro svou víru v Ježíše Krista. Za jeho kázání o vzkříšení Ježíše ho ukamenovali Židé před hradbami Jeruzaléma (ilustrační foto) | Foto: Museo Horne

Svátek svatého Štěpána je mnohem starší než Vánoce. „Můžeme říci, že od momentu, kdy svatý Štěpán přišel o život, což byla první křesťanská generace v Jeruzalémě, křesťané už od první generace pamatovali na památku tohoto mučedníka,“ řekl Radiožurnálu římskokatolický kněz Stanislav Přibyl.

Přehrát

00:00 / 00:00

Druhý svátek vánoční připomíná prvního křesťanského mučedníka svatého Štěpána. Více si poslechněte v reportáži Adély Paruchové

Druhý svátek vánoční si ale mnoho lidí spojuje hlavně s koledováním. V minulosti odcházeli na Štěpána ze služby čeledíni a za svou práci dostávali odměnu podle toho, jak s nimi byl hospodář spokojený.

„Výplata byla jednou ročně. Většinou to bylo několik zlatých. Kromě toho dostávali i celou řadu naturálií, především oblečení - novou plátěnou košili, plátěné kalhoty, někdy také boty,“ popisuje etnograf Martin Šimša.

Češi si místo návštěv na Štědrý den volali. Datový provoz z mobilů stoupl až o 89 procent

Číst článek

Kromě toho si domů mohli odnést třeba i vánočku, někde dostávali zvláštní koláč, který byl ozdobený ořechy, rozmarýnem a pentlemi.

Některým čeledínům ale podle Martina Šimši výplata dlouho nevydržela: „S těmi penězi často zamířili do hospody, kde se ti pacholci potkali – většinou se potkali právě jednou za ten rok. Takže ten Štěpán byl takový veselý a bujarý.“

Dnes se lidé 26. prosince scházejí hlavně s rodinami a přáteli. Připravují taky slavnostní pohoštění. Podle tradice by se měla jíst k obědu drůbež.

Adéla Paruchová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme