Radiožurnál a projekt Světluška přinesly nevidomým divákům divadelní představení Lež

Světluška Českého rozhlasu má za sebou další premiéru. Vůbec poprvé díky ní a divadelnímu souboru „Verze“ mohli nevidomí a zrakově postižení zažít divadlo jinak. Situační komedii s názvem „Lež“ jim do sluchátka komentoval Jan Herget z Českého rozhlasu. Něco podobného mohli zrakově postižení zažít nedávno při sportovních utkáních.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Komentátor Jan Herget seděl ve speciální odhlučněné kabině mezi hledištěm a jevištěm, aby dobře viděl na herce a mohl přesně reagovat.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si, jak Jan Herget komentuje divadelní představení pro nevidomé v rámci jednoho z projektů Nadačního fondu Českého rozhlasu Světluška

Nejen komentátor, ale i techniku zapůjčil Český rozhlas. „Sebrali jsme v našem oddělení ze všech přenosových vozů taková zařízení, která umožní redaktorům se pohybovat bez drátu a mají možnost poslouchat zpětný poslech,“ popsal Radiožurnálu vedoucí rozhlasových přenosů Jaromír Nikl.

V představení hrají třeba Petra Špalková, Jan Dolanský nebo Petr Lněnička, kterého posluchači Radiožurnálu znají ze spotů. „Na určitých místech jsme byli požádáni o to, abychom tam nechali kratičkou pauzičku,“ popsal Lněnička, na co herci museli myslet.

Radiožurnál a projekt Světluška přinesly nevidomým fanouškům basketbalový zápas Česka s Polskem

Číst článek

Představení trvalo 90 minut. „Bylo to udělané dobře. Bylo super, že byla popsaná gesta, která bychom nikdy nevěděli, že se tam dějí,“ popsala nevidomá Kateřina Hégrová a její manžel Jan dodal: „Dal si na tom záležet. Občas šel přes herce, ale většinou se mu dařilo trefovat se do mezer. Bylo to v pořádku.“

„Mám z toho dobrý pocit. Docela mi spadl kámen ze srdce a měl jsem radost z toho, že jak hra začala, tak jsem se tak nějak pěkně napojil na herce,“ popsal komentátor představení Jan Herget.

Výtěžek z prodeje vstupenek na divadelní představení poputuje na konto Světlušky. Herci hráli bez nároku na honorář.

Tereza Chlubná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme