Světový den emotikonů. Broskev málokdo používá jako ovoce a první smajlík možná pochází od Čecha

Emotikony, nebo více česky smajlíky, používáme každý den. Používáme je v SMS zprávách, na sociálních sítích, a dokonce i ve fotografiích. Nyní mají emotikony i svůj mezinárodní den. A je jím právě 17. červenec. U této příležitosti společnost Apple představila novou kolekci. Majitelé jablečných přístrojů se tak mohou těšit na zombie, kojící ženu nebo dinosaura.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Některé z nových smajlíků společnosti Apple. | Foto: Apple, Inc. | Zdroj: Apple.com

Nejpoužívanějším smajlíkem je podle serveru EmojiTracker, který v reálném čase počítá použití smajlíků na sociální sítí Twitter, smějící se smajlík se slzami. Na druhém místě je v době uzávěrky článku smajlík s vyceněnými zuby a na bronzové příčce prsty ve tvaru V.

Tři nejčastěji využíváné emotikony. | Foto: Lukáš Řezník | Zdroj: Český rozhlas

V polovině roku 2015 byly emotikony součástí poloviny všech přidaných komentářů na sociální síti Instagram, píše to Instagram na svém blogu. Celkem 86 % lidí, kteří používají na twitteru smajlíky, jsou mladší 24 let. A 57 % uživatelů emotikon na twitteru jsou vlastně uživatelky, analyzuje sociální síť na svém blogu.

Pokud používáte chatovací aplikaci Messenger, tak věřte, že právě skrze tuto aplikaci se denně pošle 5 miliard emotikonů. Toto číslo přinesla Emojipedia.

V nabídce emotikonů je i ovoce a zelenina. Pouze 7 % uživatelů používá emotikonu broskve jako vyjádření ovoce, ostatní ji používají spíše k náznaku intimních partií, které blíže specifikuje Emojipedia.

Jak vznikal smajlík

Mobilní smajlíky emoji dostanou vlastní film. Ale proč?!

Číst článek

Za otce tohoto kulatého obličeje s jednoduchým úsměvem se považuje výtvarník Harvey Ball. Ten ho vytvořil do kampaně pro pojišťovnu. S prvenstvím to ale není úplně jednoduché. Smajlíky v textové podobě, jak je známe z prvních SMS zpráv a e-mailů, představil radě informatiků Scott Fahlman 19. září 1982. Tehdy definoval :-) jako smajlíka pro vtipné věci a :-( jako pro věci, které nejsou vůbec vtipné.

Letos ale přišly nové informace z brněnské společnosti Archaia. Ta totiž nalezla symbol smajlíka u podpisu českého opata Bernarda Henneta na listině vztahující se ke korespondenci o zřízení hrnčířské dílny v domě žďárského opata na dnešním Zelném trhu v Brně. David Merta ze společnosti Archaia uvádí, že „opat jej používal asi zcela běžně přinejmenším v roce 1741 “.

Lukáš Řezník Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme