,Po šest týdnů bude zima.‘ Svišť Phil ve městě Punxsutawney předpověděl trvání chladného počasí

Po velikém napětí je konečně jasno: bude zima. Tak to vyjevil svišť Phil, asi nejznámější svišť ve Spojených státech, a možná i na světě. Davům v pensylvánském městečku Punxsutawney oznámil Philovu prognózu místopředseda svištího spolku Dan McGinley.

Punxsutawney Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

2023-02-02t173130z_1_230202-194110_afo.JPG

V Punxsutawney je každoroční předpověď veliká událost, dostala se dokonce i do filmu Na Hromnice o den více | Foto: Alan Freed | Zdroj: Reuters

Sviště na Hromnice za úsvitu členové spolku vytáhnou ze sena v dubovém pařezu, dají ho na pařez jako na stoleček a předseda spolku se s ním radí. Svišť mu následně naznačí předpověď.

Když je zataženo a svišť nevidí svůj stín, bude zbytek zimy mírný a jaro přijde brzy. Když je naopak slunečno a svišť svůj stín vidí, jako letos, tak zima potrvá dalších šest týdnů.

Phil není jediným zvířecím meteorologem v Americe. | Foto: Alan Freed | Zdroj: Reuters

V Punxsutawney je každoroční předpověď veliká událost, dostala se dokonce i do filmu Na Hromnice o den více.

Čtvrteční setkání začalo za přítomnosti pensylvánského guvernéra Joshe Shapira ještě před úsvitem hymnou, dlouhým velkým ohňostrojem s hudbou z filmů Vesmírná odysea, Hvězdné války a Superman.

Následovaly kapely, muzikanti a diváci poskakovali do rytmu a pak konečně přišel čas na slavnou předpověď.

„Slyšte, slyšte! Vidím stín tam, kde dlím! Ať to kdo chce, jak chce vnímá, po šest týdnů bude zima!“ Tak zněl verdikt letošní předpovědi sviště Phila.

Svišť po zbytek roku nežije ve slavném pařezu. „Žije ve městě v knihovně, má tam podmínky jako v zoologické zahradě. Jeho ubikace má skoro sedm metrů čtverečních, počítalo se s ní už při stavbě knihovny. Phil tam má všechno, co potřebuje,“ řekl americké stanici KTSM řekl jeho ošetřovatel A. J. Dereume.

Právě on s Philem manipuluje, jinak na něj nikdo nesahá. V knihovně má Phil i kamarádku Phyllis.

Dlouhá tradice

Tradice sviští předpovědi se v Pensylvánii vzala nejspíše od přistěhovalců z Německa. Staří Germáni se prý kdysi tázali na délku zimy ježků. Ale první němečtí osadníci v Pensylvánii moc ježků nepotkali, a tak se začali ptát sviště, kterého považovali za inteligentní zvíře.

V Punxsutawney se tradice drží od 2. února 1887, letos to byla 137. předpověď.

Předpovědi nepřerušila ani pandemie covidu. Ta narušila jen příjmy ze svištího cestovního ruchu, předpovědi byly virtuální.

Phil není jediným zvířecím meteorologem v Americe. Třeba v Dunkirku ve státě New York předpovídá od 60. let svišť Dave, na Staten Islandu mají přes 40 let Chucka – ale nejdelší je tradice v pensylvánském Punxsutawney.


add google map to website

Helena Berková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme