Švýcarští poslanci podpořili sňatky osob stejného pohlaví. Zákon má poskytnout i právní jistoty dětem

Švýcarsko se ve čtvrtek výrazně přiblížilo tomu, aby se stalo další zemí, která legalizuje manželství osob stejného pohlaví. Příslušný návrh podle veřejnoprávní televizní a rozhlasové stanice SRF jasnou většinou schválila dolní komora parlamentu.

Tento článek je více než rok starý.

Bern Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V roce 2016 si řeklo své ano 336 párů stejného pohlaví.

Švýcaři mají nyní možnost uzavírat registrované partnerství (ilustrační foto) | Foto: Alvin Mahmudov | Zdroj: Fotobanka Unsplash

Ze 200 členů Národní rady se pro návrh vyslovilo 132 zákonodárců, 53 jich bylo proti a 13 poslanců se hlasování zdrželo.

Češi přejí sňatkům homosexuálů. V průzkumu se pro ně vyslovily dvě třetiny oslovených, častěji ženy

Číst článek

Další části zákona počítají s tím, že lesbické páry získají přístup ke spermiím od dárců. Myslí také na to, že když se dvojici žen v manželství narodí dítě, bude ta druhá automaticky považována za jednoho z rodičů. Dosud tomu tak nebylo.

Zastánci změny jsou přesvědčeni, že novinky dají větší právní jistotu také dětem. Pokud totiž zemře žena, která dítě porodila, nehrozí, že skončí v péči úřadů. Nový zákon by jim měl pomoci také v případě rozvodu rodičů, protože oba bývalí partneři i nadále budou mít rodičovské povinnosti.

Švýcaři mají už nyní možnost uzavírat registrované partnerství. Manželství osob stejného pohlaví tam ale na rozdíl od řady zemí západní Evropy možné není.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme