Tichý oceán na Havaji vyplavil vzkaz v láhvi. Z Japonska tam putoval 37 let

Tichý oceán vyplavil na Havaji lahev se vzkazem, kterou před 37 lety vhodili do moře studenti japonské střední školy v rámci vědeckého experimentu. Cílem pokusu bylo monitorování oceánských proudů, uvedl v pátek server The Guardian. V letech 1984 a 1985 školáci hodili do oceánu poblíž Tokia 750 lahví. Od té doby se jich řada našla na 17 místech planety - například na japonském ostrově Okinawa, v Číně, na Filipínách nebo na západním pobřeží USA.

Honolulu Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vzkaz v láhvi (ilustrační foto) | Zdroj: Pixabay

Dosud poslední vyplavenou lahev našla v červnu devítiletá Abbie Grahamová na pláži jednoho z ostrovů Havaje - amerického státu, jenž se nachází zhruba 6000 kilometrů od Japonska. Vzkaz v japonštině, angličtině a portugalštině vysvětloval, že se jedná o součást vědeckého projektu studentů japonské střední školy z prefektury Čiba. Nálezce prosil, aby vzdělávací instituci kontaktoval s detaily o nálezu jako je datum nebo místo vyplavení lahve.

Abbie přiložené kontaktní formuláře na začátku září poslala zpět do školy a přiložila i namalovaný obrázek, jenž ji zobrazoval se sestrou při pojídání suši, píše The Guardian.

„Vyvolalo to ve mně spoustu nostalgických vzpomínek na dobu, kdy jsem studovala na střední škole. Jsem velmi vděčná dívce, která našla lahev, i mé staré střední škole, která zorganizovala tenhle projekt,“ reagovala podle listu The Times čtyřiapadesátiletá Majumi Kandaová, která se v roce 1984 účastnila experimentu.

Od posledního nálezu jedné ze školních lahví přitom uplynulo téměř 20 let. Dosud poslední lahev, o které se ví, vydalo moře v roce 2002 a našla se na pobřeží japonské prefektury Kagošima.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme