‚Neslyšící titulkům nemusí rozumět‘. Tichý svět v září upozorňuje na problémy lidí se sluchovým postižením

Tichý svět i letos pořádá během září celorepublikovou akci nazvanou Deafember, která se snaží informovat o úskalí života lidí se sluchovým postižením. Nezisková organizace už od roku 2006 společnost upozorňuje na na jedince s vadou sluchu skrz velké množství různých aktivit. „Společnost ale stále není moc informovaná. Je to takový neviditelný hendikep,“ říká vedoucí komunikace Eva Štípková v rozhovoru pro server iROZHLAS.cz.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Znaková řeč

Neslyšící vnímají jazyk jinak, než si představujeme, říká Eva Štípková. Ilustrační foto | Foto: mirzamlk / Alamy | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Co vás přimělo k vytvoření měsíce pro neslyšící?
Hlavním podnětem byla skutečnost, že neexistuje žádný mezinárodní den zaměřený na neslyšící uznávaný OSN. Je jen Mezinárodní den znakových jazyků. Po celém světě se už delší dobu dějí různé akce zaměřené na problematiku postižení sluchu, většinou to byly různé týdny neslyšících. Nás napadlo, proč z toho neudělat celý měsíc, ať se do osvěty o tomto problému vejde co nejvíc věcí.

‚My střechu nad hlavou máme, teď musíme pomoci těm, kdo ne.‘ Dárce zařídil střechu rodině z Mikulčic

Číst článek

Jaké aktivity se během Deafemberu dějí?
Pravidelně jednou nebo dvakrát denně informujeme na našich sociálních sítích o tématu letošního Deafemberu, které je tentokrát odbornější, než loni, protože se snažíme lidi seznámit i s terminologií.

Téma je rozdělené do třech kategorií: téma nedoslýchavých, ohluchlých a neslyšících osob. Teď se nacházíme u nedoslýchavých, ohluchlé už máme za sebou. Začátkem měsíce jsme informovali hlavně o tom, jak si bránit sluch a jak ohluchlí lidé komunikují. Kromě toho probíhají i různá setkání a akce v krajích po celé České republice. Jedná se například o přednášky v knihovnách, v Českých Budějovicích probíhá výstava s fotografiemi osob se sluchovým postižením nebo třeba v Brně se odehrálo setkání v parku neslyšících se slyšícími. Úplně jinak to pojali v Hradci Králové. V kavárnách tam lepí na nádobí znaky a QR kódy s informacemi o sluchových vadách a v autobusech městské hromadné dopravy mají letáky o tom, jak komunikovat s osobami se sluchovým postižením.

Akcí bude ještě víc. Budou to hlavně různé dny otevřených dveří. V Praze v divadle PONEC bude i taneční představení upravené pro neslyšící. Všechny události lze dohledat na naší facebookové stránce.

Proč zrovna září?
V září se dějí podobné akce po celém světě, i v České republice, a to už od padesátých let minulého století, kdy se poprvé začali ozývat neslyšící, že by chtěli také nějaké období v roce, které by připomínalo jejich hendikep. Jedná se například i o Týden komunikace osob se sluchovým postižením, se kterým spolupracujeme. Vybrali jsme tedy září, protože je k tomu takový historický předpoklad.

Zkusme uvést příklad ze života neslyšících lidí. Jak k nim například přistupují média a televize?
V zákoně o médiích existuje určité procento pořadů, které mají být vysílané znakovou řečí, ale toto procento není bohužel naplněno. Zlepšilo se to během pandemie koronaviru, kdy Česká televize začala tlumočit pořady mnohem více. Celkově to je ale v médiích problém. Je totiž velký rozdíl mezi titulky a tlumočením. Neslyšící nemusí titulkům rozumět, protože vnímají ten jazyk jinak, než my si představujeme. Pokud to není přetlumočené, tak nemají moc šanci tomu porozumět. Ideální stav by bylo ve vysílání tlumočení do českého znakového jazyka. 

Jedním z vašich cílů je informovat slyšící o světě neslyšících. Jak se vám daří tento cíl naplnit?
Společnost stále není moc informovaná. Je to takový neviditelný hendikep, který společnost jako celek moc nevnímá. Všichni mají pocit, že pokud je něco někde napsané, tak tomu neslyšící rozumí, ale není to tak, jak už jsem zmiňovala předtím.

Šimon Vítek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme