‚Národní den vystřílení škol.‘ V Texasu se kvůli výzvě na sociální síti obávali konce semestru
V americkém Texasu minulý pátek končil semestr a školy po celém státě se obávaly masového násilí. K tomu totiž někdo vyzval na internetu v rámci údajného „národního dne vystřílení škol“. K žádnému incidentu ale na rozdíl od jiných výzev nedošlo.
Na sociální síti TikTok kolovaly fámy o tom, že na minulý pátek někdo vyhlásil „národní den vystřílení školy“. A že tedy hrozí střílení nebo bombový útok. Policie předem uvedla, že hrozba není věrohodná, do některých škol ale stejně vyslala hlídky, často na žádost okresů.
Americké školy letos zažily nejvíc střeleb od Columbine. Pachatelé mají zbraně většinou z domova
Číst článek
Školy po celém státě tak byly v nejvyšší pohotovosti. V žádné z nich se nakonec nestřílelo. S posledním zvoněním na konci semestru se tak velmi ulevilo všem žákům, studentům, rodičům a učitelům v Texasu.
Ve Spojených státech jsou ale podobné tragédie stále častější. 1. prosince v Michiganu student druhého ročníku střední školy zabil čtyři studenty a zranil sedm dalších lidí. Zaměstnanci školy přitom měli varující důkazy, že něco není v pořádku - student si podle učitele ve třídě hledal na internetu munici.
Násilí způsobené střelnými zbraněmi ve školách letos na podzim ve srovnání s dobou před pandemií vzrostlo, uvádí to americká organizace Everytown for Gun Safety.
Pistole jako dárek k Vánocům. Policie zatkla rodiče střelce z michiganské školy
Číst článek
Národní odborový svaz učitelů letos na podzim požádal vedení společností jako je TikTok, Facebook a Twitter, aby efektivněji omezily trendy, které poškozují učitele nebo školy.
V září jedna taková tiktoková virální výzva nabádala studenty, aby kradli nebo vandalizovali školní majetek. Trend, který povzbuzoval studenty, aby natáčeli a zveřejňovali své činy, se široce prosadil. Na základě této výzvy pak policie mnoho studentů zatkla.
O několik týdnů později se na internetu objevil obrázek, který rozšiřoval tuhle výzvu na následující měsíce. Říjnovou výzvou ale tentokrát mělo být mlácení zaměstnanců škol.