Finsko 3:0 Česko

Přes 895 milionů korun a dva zápisy do Guinnessovy knihy rekordů. Veterán Moore překonal Terryho Foxe

Devětadevadesátiletý veterán z druhé světové války Tom Moore, jehož sbírka pro britské zdravotníky se stala internetovou senzací a vybralo se v ní už přes 28,7 milionu liber (v přepočtu přes 895 milionů korun), získal za svůj charitativní počin dva zápisy do Guinnessovy knihy rekordů. Jedním z nich dokonce překonal výkon legendárního Kanaďana Terryho Foxe. Informovala o tom agentura Reuters.

Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kapitán Tom Moore bude za svůj charitativní počin dvakrát zapsán do Guinnessovy knihy rekordů | Foto: Peter Cziborra | Zdroj: Reuters

Moore se zavázal, že do svých stých narozenin, které oslaví 30. dubna, přejde stokrát dvorek za svým domem. V minulosti si přitom zlomil kyčel, a pohybuje se proto pomocí chodítka.

Původně plánoval vybrat na pomoc zdravotníkům potýkajícím se s pandemií nemoci covid-19 1000 liber (asi 31 100 korun), pro velký zájem však navýšil cílovou částku na 500 000 liber (15,5 milionu korun). Tuto sumu nicméně nyní překonal již o 5740 procent.

Posledních deset délek ze svého závazku přitom splnil již minulý čtvrtek.

Britský 99letý kapitán Moore vybral pro zdravotníky přes 13 milionů liber. Stokrát přešel zahradu

Číst článek

Moore tím podle Guinnessovy knihy rekordů vybral dosud nejvíce peněz charitativním pochodem. Dosavadním držitelem tohoto prvenství byl Kanaďan Terry Fox (žil v letech 1958-1981), který v 18 letech přišel kvůli rakovině o nohu a následně se vydal na více než 5500 kilometrů dlouhý běh napříč Kanadou. V přepočtu na aktuální ceny se Foxovi tímto výkonem podařilo nashromáždit 27,2 milionu liber (847,7 milionu korun).

Druhý zápis do knihy rekordů si Moore vysloužil jako nejstarší člověk, který se umístil se svou písní na prvním místě hlavních britských hitparád. Veterán totiž nahrál společně se zpěvákem Michaelem Ballem předělávku písně You'll never walk alone, jejíž výtěžek rovněž putuje na podporu zdravotníkům.

Moore prohlásil, že je oceněními Guinnessovy knihy poctěn. „Můj charitativní pochod vybral více peněz, než jsem si vůbec dokázal představit a jsem velice vděčný těm, kteří darovali peníze nebo si koupili náš singl, abychom mohli dosáhnout těchto rekordů společně a vybrat peníze pro náš neuvěřitelný zdravotnický systém v těchto těžkých časech,“ řekl.

„Toto jsou skutečně Guinnessovy světové rekordy pro nás všechny,“ dodal.

What a way to finish the week @Guinness World Records. It's simply wonderful and all for such a good cause. The NHS staff and the volunteers are the real heroes & they continue to do such a magnificent job THANK YOU!
#YoullNeverWalkAlone
#WalkWithTom

19:45 – 24. 04. 2020

417 4188

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme