Britský 99letý kapitán Moore vybral pro zdravotníky přes 13 milionů liber. Stokrát přešel zahradu

Boj s pandemií má ve Velké Británii nového hrdinu. Válečný veterán Tom Moore vypsal sbírku pro lékaře a zdravotní sestry, kteří se starají o nemocné. Jeho sbírka za pár dní překročila 13 milionů liber, v přepočtu přes 400 milionů korun. Na podporu sbírky slíbil, že přejde 100krát svoji zahradu do svých stých narozenin. A při jeho stém přechodu stála na jeho zahradě čestná stráž britské armády.

Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Válečný veterán kapitán Tom Moore oslaví na konci dubna sté narozeniny. Na počest zdravotníků vyhlásil sbírku. | Foto: Peter Cziborra | Zdroj: Reuters

„Na začátku jsme si stanovili cíl vybrat 1000 liber. Snili jsme o pěti tisíc, ale moc jsme tomu nevěřili. To, co se odehrává, předčilo naše nejdivočejší sny“, řekla Tomova dcera Hannah.

Kapitán Tom Moore chtěl původně chtěl získat 1000 liber na charitu Národního zdravotnického systému (NHS) tím, že svoji zahradu přejde stokrát ještě před svými 100. narozeninami. Zdravotnický personál NHS mu pomohl při léčbě rakoviny a zlomené kyčle a vyhlášenou sbírkou jim chtěl poděkovat, uvádí BBC. Informaci o své sbírce zveřejnil na Velikonoční pondělí. Tehdy ovšem nečekal, jak silnou odezvu v britské veřejnosti vyvolá.

Po operaci se veterán pohybuje s chodítkem a zahradu dlouhou 25 metrů přejde denně desetkrát. Ve čtvrtek ji přešel posté a na konci ho podpořila čestná stráž britské armády.

Z původního finančního cíle sbírky sešlo poté, co Moorovi přispělo více jak 650 tisíc lidí. Dohromady tak vybral přes 13 milionů liber, cože je více jak 400 milionů korun.

„Je to od všech strašně laskavé. Pomůžete mnoha lidem. Dáváte naději nejen těm, kdo jsou v nesnázích, ale nám všem. Samozřejmě, že vše přežijeme, a nakonec všechno dopadne dobře,“ děkoval v televizi ITV Tom Moore, veterán 2. světové války.

„Táta je bojovník a toto dobrodružství bere jako smysl svého života. Nový smysl a života. Vidím, jak ožil, jak je plný energie. Myslím, že jen tak nepřestane“, popisuje Tomova dcera Hannah.

„Na naše zdravotníky, sestry a lékaře jsem velmi hrdý. Na službu, kterou každý den vykonávají. Prostě budu pokračovat i já,“ sliboval Moore. Řada Britů teď volá po tom, aby byl za svoji aktivitu povýšen do šlechtického stavu.

ban, Jaromír Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme