Zemřel britský válečný veterán Moore. Podlehl komplikacím s koronavirem, bylo mu 100 let

Kapitán Tom Moore, který na jaře pomohl vybrat peníze pro zdravotníky, v úterý dopoledne zemřel, informuje agentura Reuters. „S velkou lítostí oznamujeme úmrtí našeho otce, kapitána, sira Toma Moorea,“ sdělily jeho dcery. Válečný veterán byl od víkendu hospitalizován v nemocnici v Bedfordu. Koncem ledna byl pozitivně testován na koronavirus, zároveň bojoval se zápalem plic.

Bedford Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zemřel Tom Moore, bylo mu sto let | Foto: Peter Cziborra | Zdroj: Reuters

„V posledních dnech hodně mluvil o uplynulých dvanácti měsících a o tom, jak se cítí být hrdý, že zanechá odkaz v podobě nadace,“ uvedly Mooreovy dcery Hannah a Lucy v prohlášení.

Stoletý britský válečný veterán Tom Moore byl v neděli hospitalizován kvůli nákaze koronavirem. Podle jeho dcery se mu špatně dýchalo. Na jeho adresu okamžitě začaly chodit zprávy s přáním brzkého uzdravení.

Po jeho úmrtí začaly chodit kondolence. „Je mi velmi líto, že kapitán Tom zemřel. Byl pro Británii hrdinou, který ukázal to nejlepší z naší země,“ napsal na twitteru britský ministr zdravotnictví Matt Hancock. Upřímnou soustrast rodině projevila také královna Alžběta II. a premiér Boris Johnson.

The Queen and the royal family's thoughts are with Captain Sir Tom Moore's family and she is sending a private message of condolence, Buckingham Palace said.

17:22 – 02. 02. 2021

29 205

Veteránovi z druhé světové války se na jaře podařilo vybrat 33 milionů liber (přes 974 milionů korun) pro systém veřejného zdravotnictví NHS, který byl vystaven náporu v souvislosti s pandemii covidu-19.

Narozeniny oslavil 30. dubna. Před nimi však za pomoci chodítka stokrát urazil vzdálenost 25 metrů kolem své zahrady. Následně také společně se zpěvákem Michaelem Ballem nahrál předělávku písně You'll Never Walk Alone, jejíž výtěžek putoval na podporu zdravotníkům. Napsal autobiografii, pomohl zřídit nadaci a v červenci byl královou Alžbětou II. povýšen do rytířského stavu.

aur Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme