Lidé poslali obcím zasaženým tornádem 700 milionů. Nejvíce vybraly Diecézní charita Brno a Nadace Via

Do sbírek na pomoc jihomoravským obcím poslali lidé k pondělnímu ránu přes 700 milionů korun. Nejvíce peněz zřejmě vybrala Diecézní charita Brno. Po 9.00 měla na účtu 172 milionů, o hodinu později to bylo již 189 milionů korun. Nadace Via vybrala 164 milionů korun. Zástupci několika neziskových organizací a nadací se v pondělí odpoledne sejdou a domluví se na koordinaci rozdělování peněz, řekla za Nadaci Via Hana Sedláková.

Brno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Oprava budovy nádraží v Lužicích | Foto: Tereza Kráčmarová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Sbírky spustilo už ve čtvrtek večer několik organizací. Část peněz plánují uvolnit v nejbližších dnech na okamžité potřeby obyvatel zasažených obcí, což jsou především Hrušky, Moravská Nová Ves, Mikulčice a Lužice.

Škody po tornádu na Moravě zatím dosáhly 15 miliard. Vláda schválila pomoc pro zasažené oblasti

Číst článek

Člověk v tísni dosud vybral přes 90 milionů korun, které kromě jihomoravských obcí pomohou také na Lounsku, kde bouře výrazně poničila obec Stebno. Tým Člověka v tísni se také o víkendu spolu s Charitou, Červeným křížem či Adrou připojil k mapování škod, aby zjistil, čeho je na místě nedostatek a co je potřeba.

Červený kříž zatím vybral 57 milionů korun. Část vyčlenil na okamžitou pomoc, další rozdělení bude koordinovat se starosty postižených obcí. „Rozsah této tragédie je veliký a následky se budou likvidovat dlouhodobě. Částky i u ostatních sbírek jsou opravdu velmi vysoké,“ poznamenala Miroslava Jirůtková z Červeného kříže.

Přes organizaci Adra lidé přispěli 26 miliony korun. „V příštích dnech budeme dělat monitoring v domácnostech a do konce týdne chceme darovat desítky až stovky tisíc,“ uvedla Miroslava Illetšková z Adry.

‚Pomáhejte s námi‘

Sbírku na pomoc Moravě vyhlásil i Nadační fond Českého rozhlasu. Kromě finanční pomoci se lidé mohou zapojit do projektu Pomáhejte s námi, který funguje na principu Ježíškových vnoučat. Do databáze mohou lidé zadat ubytování, materiální služby, dobrovolnou pomoc a podobně. 

Český rozhlas pomáhá

Na stránkách donio.cz posílají lidé peníze přímo konkrétním rodinám. Přes pět milionů věnovali již na pomoc Mackovým z Moravské Nové Vsi, jejichž dcera se v době tornáda vracela autobusem z Hodonína a utrpěla těžké zranění. Bouře také poničila dům rodiny, kde zároveň provozovali prodejnu potravin.

Přispívají také podnikatelé. Například Nadace Karel Komárek Family Foundation věnovala 150 milionů, které v prvním kole pomohou zaměstnancům a rodinným příslušníkům společnosti Moravské naftové doly.

Moravská filharmonie Olomouc se rozhodla věnovat poničeným obcím výtěžek 106 760 korun ze vstupného ze sobotního venkovního koncertu.

„Open air koncerty, které v této době pořádáme, představují pro Moravskou filharmonii jakési pomyslné nadechnutí se po těžké době koronakrize. Toto období jsme překonali také díky našim posluchačům a příznivcům, kteří v minulých měsících sledovali naše online koncerty. I my bychom nyní chtěli přispět podporou tam, kde to je potřeba,“ uvedl ředitel filharmonie Jonáš Harman.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme