Trans děti jako cesta k novým voličům. Američtí konzervativci útočí na LGBT lidi cíleně, říká reportér

Republikánská strana ve Spojených státech amerických stále častěji útočí na trans lidi. „Pro některé politiky je to kalkulované rozhodnutí,“ domnívá se reportér deníku New York Times (NYT) Adam Nagourney. Snaží se tím podle něj získat nové voliče. Zaměřují se především na péči o trans děti, která u konzervativních voličů vzbuzuje největší emoce. Nahrazují si tím mimo jiné boj proti stejnopohlavním sňatkům.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ron DeSantis

Republikánský guvernér Ron DeSantis z Floridy je hlasitým podporovatelem zákonů proti právům trans lidí (archivní foto) | Foto: Ron DeSantis (video) | Zdroj: Reuters

„Pokud je transgenderismus falešný, pak musí být pro dobro společnosti a zejména pro dobro chudých lidí zcela vymýcen z veřejného života,“ zaznělo v březnu letošního roku na konferenci konzervativců z úst řečníka Michaela Knowlese.

List The New York Times ve svém zpravodajském podcastu The Daily však upozorňuje, že tato rétorika se ve státech vedených republikánskými guvernéry a zastupiteli postupně přetváří do konkrétní legislativy, která omezuje práva trans lidí.

Například ve státě Florida bude nyní platit zákaz vyučovat o sexuální orientaci a genderu na všech základních i středních školách, jak informoval například i zpravodaj Českého rozhlasu Jan Kaliba. Zde je velkou osobností republikánský guvernér Ron DeSantis, který před nedávnem oznámil kandidaturu na amerického prezidenta.

Další státy se pak snaží trans dětem omezit přístup k lékařské péči či jejich účast na sportovních soutěžích.

Trans lidé na veřejnosti

Podle reportéra NYT Adama Nagourneye je příčinou současných událostí rok 2015. Tehdy federální soud rozšířil definici manželství, a umožnil tak vstupovat do svazků i stejnopohlavním párům.

Florida zakazuje školám výuku o genderu. Jde o přání DeSantise, který se chce stát prezidentem

Číst článek

Tomuto kroku zasvětily značnou část své agendy lidskoprávní a aktivistické organizace jako například Human Rights Campaign, Lambda Legal Defense Fund nebo Victory Fund.

V okamžiku, kdy soud rovné manželství povolil, se organizace přeorientovaly na ochranu a boj za práva trans osob. V této obalsti se totiž legislativa příliš výrazně neposunula.

A změny opravdu přišly, jak shrnuje pro NYT Nagourneye. Některé státy či univerzity například umožnily, aby lidem bylo v osobních dokladech uznáno třetí pohlaví. Trans lidé se zároveň častěji dostávali do médií a popkultury.

„Politická pravice si toho nemohla nevšimnout,“ komentuje tehdejší situaci Nagourney. Konzervativní zastupitelé zároveň zpozorovali, že boj za ochranu práv trans lidí nemá tak širokou podporu ve společnosti jako manželství pro stejnopohlavní páry. Naskytla se jim tak příležitost oslovit i nezávislé a liberálnější voliče.

„Pro některé konzervativní politiky to je kalkulované rozhodnutí. Uvědomili si, že by to mohlo ‚nahradit‘ boj proti rovnému manželství a zároveň jim to pomůže zorganizovat se, získat peníze, pozornost a stát se relevantními,“ domnívá se Nagourney.

Adam Nagourney

Reportér deníku The New York Times Adam Nagourney pokrývá kulturní záležitosti západního pobřeží Spojených států amerických, Předtím byl šéfem regionální redakce NYT v Los Angeles a sloužil osm let jako hlavní národní politický zpravodaj. Je spoluautorem knihy Out for Good, v níž píše o historii moderního hnutí za práva gayů.

Zdroj: The New York Times

Politici také našli podporu konzervativních organizacích, jako jsou Family Research Council, Alliance Defending Freedom a American Principles Project, které podobně jako oni ztratily po roce 2015 silný narativ a museli se přesunout jinam.

Netrvalo dlouho a začaly přicházet první pokusy o legislativní změn. „V Severní Karolíně odhlasovali zákonodárci zákaz pro trans lidi používat veřejné toalety podle vlastního výběru,“ popisuje novinář.

To ovšem vyvolalo nemalý politický a ekonomický odpor. „Firmy jako PayPal a Adidas se stáhly a přestaly do ve státě investovat. Sportovní organizace NCAA a NBA odešly a umělci jako Bruce Springsteen zrušili koncerty,“ vyjmenovává Nagourney.  

Zákonodárci ekonomickému nátlaku ustoupili a návrh legislativy zrušili. „Někteří konzervativní stratégové se tak začali poohlížet po jiných způsobech, jak prezentovat práva trans lidí jako problém a narativ, který by mohl Republikánské straně přihrát nové voliče,“ vysvětluje reportér.

Prezidentští kandidáti ‚zkoumají trh‘. Amerikou hýbou potraty, protiinflační zákon je v závěsu

Číst článek

Statistiky

Záhy se ale podle NYT objevila příležitost, které se konzervativci ihned chytili: ve Spojených státech začaly vycházet sociologické průzkumy, z nichž vyplývalo, že narůstá počet dětí, které se identifikují jako transgender a vstupují do takzvané tranzice – změny pohlaví.

„Důvodem, proč ta čísla rostou, je ale to, že v některých částech USA se prostředí stalo otevřenější ke coming outům trans lidí a zároveň se stala dostupnější zdravotnická péče,“ vysvětluje novinář.

Lékaři také začali vysvětlovat, že pro trans děti je zahájení léčby v nízkém věku zásadní, jelikož se v jejich těle odehrává řada změn a tranzice v pozdějším věku je komplikovanější.

To právě podle Adama Nagourneye upoutalo pozornost konzervativců. „Republikáni se chopili trans mládeže jako problému,“ dodává.

‚Ptali jsme se, co to je HIV. Učitel nám nesměl odpovědět.‘ Floridští republikáni bojují proti ‚woke‘

Číst článek

Covid a Trump

Eskalaci situace, která vedla k legislativním změnám, podpořily po roce 2015 ještě dvě události. Nejprve to byl pokles důvěry ve zdravotnické instituce, který způsobila covidová pandemie.

„Když American Medical Association nebo American Academy of Pediatrics řekly, že podporují péči o trans nezletilé, mnoho lidí to prostě ignorovalo, nebo jim nevěřilo,“ poznamenává Nagourney.

Druhou událostí byla porážka Donalda Trumpa v prezidentských volbách v roce 2021. „V Bílém domě už není nikdo, kdo by se této agendě věnoval, a tak jsou konzervativci nuceni obrátit se na státní a lokální zákonodárné sbory,” dodává.

Důsledky na sebe opět nenechaly dlouho čekat. Na začátku roku 2021 se Arkansas stal prvním státem, který zakázal lékařskou péči o trans děti. Následovaly třeba Arizona, Georgia nebo Alabama, které prosazovaly ještě přísnější legislativu.

Sňatky homosexuálních párů podpořil americký Senát. Uzákonil jejich ochranu

Číst článek

V současné chvíli platí v šestnácti státech omezení nebo zákazy péče o trans nezletilé a ve více než dvaceti platí zákaz některého sportu pro trans mladistvé.

Vzhledem k tomu, že jde o takzvané „červené“ státy, což znamená ty, kde má převahu Republikánská strana, snaží se aktivisté a lidskoprávní organizace ve státech s demokratickou většinou posilovat práva trans lidí.

„Sociální konzervativci vědí, že zaměření se na děti je účinný a mocný způsob, jak transfobní argumenty zarámovat a v debatách s nimi vyhrávat,“ vysvětluje reportér.

Prozatím jde ale výhradně o práva trans mladistvých. Adam Nagourney se domnívá, že pokud by republikánští politici začali narušovat i práva dospělých, narazí na odpor umírněných voličů a začnou podporu opět ztrácet.

Slovníček pojmů

  • Agender – přívlastek označující člověka, který nemá žádný rod (gender). Jedná se o podmnožinu genderově nebinárních lidí, tedy lidí, kteří nemají striktně danou identitu.
  • Cisgender, cis – přívlastek označující lidi, jejichž identita se shoduje s biologickým pohlavím, s nímž se narodili (opak termínu trans a transgender).
  • Intersex – zastřešující označení pro lidi, jejichž pohlavní znaky (genitálie, gonády, hladiny hormonů, chromozomy) nejsou ani typicky mužské, ani ženské. Zahrnuje řadu netypických pohlavních variací. Být trans a intersex není to samé.
  • Misgendering – oslovit trans osobu rodem nebo použít zájmena, která používala před tranzicí a která neodpovídají jejímu genderu.
  • Nebinarita – zastřešující označení pro trans lidi, jejichž genderová identita není ani striktně mužská, ani ženská. Ačkoli se mnozí identifikují obecně jako nebinární, někteří mají potřebu svou identitu blíže specifikovat. Nejčastěji se tak lze v tomto směru setkat s pojmy agender (necítí příslušnost k žádnému genderu) nebo genderově fluidní (člověk s proměnlivou příslušností). Někteří používají standardně buď mužský (on), nebo ženský (ona) rod, někteří je střídají. Další užívají střední rod (ono), plurál (oni) nebo alternativní nebinární rody (one).
  • Pohlaví (sex) – biologická kategorie, na základě které jsou lidé tradičně děleni po narození. Spadá sem dělení podle primárních a sekundárních pohlavních znaků a chromozomů.
  • Rod (gender) – rodová identita člověka, nezávislá na pohlaví a sexuální orientaci. Zjednodušeně řečeno, je to způsob, jakým se člověk prezentuje mezi ostatními a za koho se považuje. 
  • Transgender, trans, trans* lidé – přívlastek trans (transgender), psáno odděleně, označuje člověka, jehož identita se neshoduje s pohlavím, s nímž se narodil. Hvězdičkou se označuje široké spektrum identit a respekt k různým genderovým projevům.
  • Trans žena, trans muž, trans nebinární osoba – pojmy, které lze použít, když mluvíme o něčí trans zkušenosti. Označení muž, žena apod. používáme podle toho, s jakým rodem (genderem) se daná osoba ztotožňuje.
  • Tranzice – proces, během kterého trans lidé začínají žít pod svým genderem. Tranzice může mít formu úřední (změna občanského průkazu), sociální (změna používaného jména, oblečení, účesu či gramatického rodu, aby více odpovídaly genderovým rolím) a/nebo lékařskou (operace, hormony).

    Zdroj: Organizace Transparent

fos Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme