Historický den. Mladá Chilanka může po změně pohlaví chodit i do dívčího lycea

Osmnáctiletá Arlén Aliagaová může oficiálně chodit v Santiagu de Chile na dívčí lyceum. Jak napsala agentura AFP, má za sebou dlouhý boj. Je zřejmě první transgenderová osoba v Chile, které se něco podobného podařilo. Předtím chodila do chlapeckého lycea.

Santiago de Chile Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V Chile od loňského listopadu platí zákon, který umožňuje změnu jména a pohlaví lidem od 14 let věku. Dospělí mohou o změnu žádat sami, lidé ve věku od 14 do 18 let k tomu potřebují zákonného zástupce.

Aliagaová ještě jako chlapec na chlapecké škole měla podporu spolužáků i rodičů, avšak narážela na nesouhlas učitelů. Dělali jí problémy kvůli oblékání i líčení.

Do školy, do níž v minulosti chodila bývalá prezidentka Michelle Bacheletová, ji tento týden po prázdninách doprovodila matka Paola Mugaová.

Arlén Aliagaová se svými novými spolu spolužačkami | Zdroj: Profimedia

Lyceum ji původně přijmout nechtělo s tím, že nemá místo. Ustoupilo ale po kampani, kterou spustily sdělovací prostředky a zástupci komunity LGBT (lesbiček, gayů, bisexuálů a transsexuálů).

Arlén na sobě měla při vstupu do lycea školní uniformu, tedy sukni a světlou košili s vázankou. „Je to historický den. Možná jsem první, ale myslím, že existují i jiní, kteří to zkoušeli a nemohli to udělat. Teď je jasné, že mohou,“ sdělila dívka novinářům.

„Jsem klidná a šťastná. Jsem přesvědčená, že to bude bezpečné místo pro mou dceru a že zde budou respektovat její práva,“ sdělila paní Mugaová.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme