Módní a lifestylové trendy roku 2023? Život bez stresu, dopaminové oblékání nebo záměrný celibát

Nový rok s sebou vždy přináší řadu trendů – nejen módních, ale i lifestylových. Život bez stresu, zářivé barvy pro zlepšení nálady nebo přehodnocení vztahů a sexuálního života. To budou pravděpodobně nejvýraznější letošní trendy, které shrnuje server Independent.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Módní rok 2023 se pravděpodobně ponese ve znamení výrazných barev

V módě by se měl nadcházející rok zaměřovat na mikrotrendy. Jedním z nich budou zářivé barvy, které zlepšují náladu (ilustrační foto) | Foto: RODNAE Productions | Zdroj: Pexels | Licence Pexels,©

Zatímco uplynulý rok 2022 se nesl ve znamení takzvaného „goblin mode“, tedy způsobu lenivého, lajdáckého nebo požitkářského života, letos bude doménou životního stylu takzvaný „soft life“, odhaduje Independent.

Tento trend vzniknul v nigerijské komunitě influencerů a zaměřuje se na činnosti, které člověk opravdu chce dělat a navíc bez stresu, nebo přinejhorším s jeho minimem.

„Soft life“, který je nyní populární hlavně na sociální síti TikTok, akcentuje životní pohodu – například páteční večer strávený doma není podle něj ostudou, ale naopak triumfem.

Dopaminové oblékání

V módě by se měl nadcházející rok zaměřovat podle módní stylistky Rachel Paris na řadu mikrotrendů. Jedním z nich budou podle ní zářivé barvy, které zlepšují náladu.

Požitkářství, lenost, lajdáctví. Spojení ‚goblin mode‘ je podle Oxfordského slovníku slovem roku 2022

Číst článek

„Spotřebitelé se více přiklání k ‚dopaminovému‘ oblékání, neboli umění oblékat se tak, abyste si zlepšili náladu. V novém roce budou hodně vidět funky šperky, vrstvení a nesourodé oblečení,“ předpovídá Paris letošní módní trendy a dodává, že dostanou prostor i podomácku vyráběné šperky nebo oblečení, které si nositelé doma sami nějak upraví, vylepší nebo přepracují.

Soustředit se na sebe

Změnu zaznamenají i vztahy. Deník Independent předpovídá, že jedním z trendů roku 2023 by měl být konec takzvaných „situationships“ – tedy vztahů, které sice zahrnují klasické partnerské interakce jako randění, intimnosti nebo emocionální blízkost, ale jako opravdový vztah lidé toto soužití nedefinují, což může přinášet nejistotu. Letošek by měl naopak akcentovat soustředění se na sebe samého a na své vlastní priority.

Bojkot oděvních řetězců Bangladéši nepomůže, říká polský reportér a autor knihy Život na míru

Číst článek

„To také povede k odklonu od tradičních představ o usazování se v raném věku. Místo toho budou lidé dávat přednost méně konvenčním vztahům,“ komentuje pro Independent odbornice na vztahy a spoluzakladatelka seznamovací aplikace Jessica Alderson.

Podle Alderson je dokonce možné, že se čím dál více lidí začne přiklánět k záměrnému celibátu, volbě nemít sex. „Jsme svědky toho, že se stále více lidí rozhoduje pro záměrný celibát, aby dále rozvíjeli sebelásku, respekt a autonomii, a také aby lépe porozuměli tomu, jaký typ vztahů vlastně chtějí,“ říká.

Upozorňuje také, že se to stává i proto, že dnešní mladá generace silně otevírá téma duševního, fyzického, ale i sexuálního zdraví.

Barbora Součková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme