Kašpar, Melichar a Baltazar. Tři králové dorazili k Českému rozhlasu, slibují i drobnou odměnu

Před budovou Českého rozhlasu na Vinohradské 12 v pondělí dopoledne koledovali Tři králové. Do úředně zapečetěných pokladniček koledníci vybírají příspěvky na dobročinné účely. Tříkrálová sbírka potrvá až do 14. ledna. Sbírku už po 20. pořádá Charita Česká republika.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ke vchodu do historické budovy rozhlasu přišel Kašpar, Melichar a Baltazar. Zájem lidí je poměrně velký. První bankovka přistála v kasičce ještě předtím, než začali koledovat. Stačilo jen, aby se objevili na ulici.

Lidé na koledníky reagují většinou mile, někteří odmítnou, jiní sáhnou do peněženky. Často také slyšíme: „Už jsem přispíval.“ Jsou i lidé, kteří sem cíleně přicházejí připravení s penězi v kapse. Koledníci zpívají koledy, a kdo přispěje, dostane drobnou odměnu.

U Českého rozhlasu lidé přispívali ještě před tím, než začali Tři králové koledovat. | Foto: Andrea Filičková | Zdroj: Český rozhas

Všichni koledníci na sobě mají kostýmy tří králů. Jasným důkazem, že se nejedná o podvodníky, jsou úředně zapečetěné pokladničky, které mají koledníci u sebe. Je na nich znak arcidiecézní charity v Praze, bílý kříž na červeném poli. Jeden ze tříčlenné skupiny by také měl mít průkaz, který je takovou plnou mocí k výběru peněz.

Kam peníze půjdou?

Peníze ze sbírky v následujícím roce pomohou nemocným, hendikepovaným, seniorům, matkám s dětmi v tísni nebo dalším potřebným v regionech, kde se sbírka koná. Kdo na koledníky nenarazí, může přispět dárcovskou SMS nebo peníze poslat na účet.

Loni se takto podařilo vybrat víc než 122 milionu korun. Z celkového výtěžku každoročně pomáhá 65 % přímo v regionu, kde byly prostředky vybrány. 15 % je určeno na velké diecézní projekty, 10 % na rozvojové projekty v zahraničí, 5 % na projekty Charity Česká republika, 5 % jsou zákonné režie sbírky. Na mnohých místech v regionech je koledování doprovázeno koncerty, průvody či živými betlémy.

Organizátorem Tříkrálové sbírky je Charita Česká republika. Poprvé koledníci do ulic vyrazili v roce 2000 pod správou olomoucké arcidiecéze. Podle staré lidové tradice se dobrovolníci oblékli do královského a sbírali peníze pro potřebné.

sel, pkr, ban Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme