Tříkrálová sbírka na seniory nebo lidi bez domova. Na Vysočině vyrazí koledovat tisíce dobrovolníků

Tři Králové - Kašpar, Melichar a Baltazar mají do obydlí přinést klid. Na jejich svátek 6. ledna začíná masopust a v některých rodinách odstrojují vánoční stromeček. Mimo to ale už s předstihem vyráží do měst a obcí na Vysočině dobrovolníci s kasičkami v rámci už tradiční Tříkrálové sbírky. Informuje o tom Český rozhlas Vysočina.

Jihlava (Vysočina) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tříkrálová sbírka ve Zlíně (ilustrační snímek) | Foto: Luděk Ovesný | Zdroj: MAFRA / Profimedia

Na Třebíčsku tříkráloví koledníci vyrazili do ulic už ve středu, jde ale zatím jen o jednotlivé případy. Peníze budou dobrovolníci vybírat až do poloviny ledna. Celkově se v regionu zapojí tisíce koledníků. Jihlavská charita má letos asi 1 200 dobrovolníků, k dispozici mají 428 kasiček, se kterými budou obcházet nejen Jihlavu, ale i okolní obce. Harmonogram ovšem záleží na vedoucích skupin.

Oblastní charita Havlíčkův Brod vyšle na Havlíčkobrodsko, Polensko a Humpolecko okolo patnácti set dobrovolníků. Ti vyrazí na zmíněná místa čtvrtého ledna. Koledníci na Pelhřimovsku zahajují sbírku ve středu účastí na slavnostní mši a tříkrálovém průvodu v Českých Budějovicích.

Projekty pro seniory

Peníze se rozdělí mezi řadu projektů, které podporují seniory, handicapované, matky s dětmi v tísni či lidi bez domova. Havlíčkobrodská charita například potřebuje koupit nový devítimístný automobil pro klienty sociálně-terapeutické dílny.

Další peníze půjdou na takzvanou Charitní záchrannou síť. Lidé v tíživé životní situaci díky tomu dostanou například potraviny, hygienické potřeby nebo vybavení do domácnosti. V loňském roce se na Vysočině vybralo celkem sedm milionů osm set tisíc korun.

Františka Zverková s voříškem Lojzou je Ježíškovým vnoučetem seniorů na Františkově

Číst článek

Jihlavská charita chce věnované peníze využít na rekonstrukci budovy. „Největší částku bychom rádi použili na rekonstrukci budovy Meziškolí 108, což bude budova, která bude použita pro provozování sociálních služeb pro sociálně znevýhodněné občany,“ říká Roman Mezlík, koordinátor dobrovolníků a Tříkrálové sbírky v Jihlavě.

Zapečetěná pokladnička a průkazka

Koledníci mají úředně zapečetěnou pokladničku a to místně příslušným obecním nebo městským úřadem. Nechybí jim také průkazka koledníka, kterou lidem ochotně - v případě zájmu - ukážou.

Sbírku na mnoha místech kraje ovšem doplní i další program. V Jihlavě bude na Masarykově náměstí sedmého ledna tradiční Tříkrálový svařák, na osmého ledna připravila jihlavská Základní umělecká škola tradiční Tříkrálový koncert v kostele sv. Jakuba.

V Humpolci lidé bude v sobotu k vidění živý betlém a stejný den v Přibyslavi zazní Tříkrálový koncert. V Nížkově pak sedmdesát herců z řad dětí i dospělých předvede putovní divadelní představení Čtvrtý z mudrců.

Izabel Dearditio Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme