Twitter odstranil 4779 falešných účtů napojených na íránskou vládu, cíleně ovlivňovaly volby

Gigant sociálních sítí Twitter ve čtvrtek oznámil, že zrušil bezmála 4800 účtů, které byly podle něj napojeny na íránskou vládu a tajně prosazovaly agendu Teheránu. Podle deníku The Times of Israel bylo více než 200 z těchto účtů zapojeno do debat o Izraeli.

San Francisco Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sociální síť Twitter kvůli volbám do Evropského parlamentu a parlamentním volbám v Indii zavádí novou funkci pro snadnější upozorňování na nepravdivé informace | Foto: Thomas White | Zdroj: Reuters

V prohlášení Twitter uvedl, že odstranil 4779 účtů, které jsou podle jeho mínění „napojeny na, nebo přímo podporovány íránskou vládou“. Opatření má podle firmy předejít ovlivňování voleb, zároveň ale zachovat možnost politické debaty.

USA zveřejnily video z napadení tankerů. Teherán vinu na explozích v Ománském zálivu odmítl

Číst článek

Většina ze zrušených íránských účtů podle Twitteru šířila zprávy, které byly napsány tak, aby propagovaly geopolitické zájmy Íránu, nebo šlo o falešné profily, jejichž cílem bylo ovlivňovat debatu na internetu. Menší skupina účtů se soustředila výhradně na diskuse související s Izraelem.

Inkriminované účty budou zapsány do veřejné databáze, kterou loni Twitter založil s cílem mapovat dezinformace šířené účty s napojením na vlády. Do databáze bude zároveň připojen menší počet účtů napojených na Rusko, Venezuelu a katalánské separatisty.

Databáze ,odstraněných‘

Twitter, Google a Facebook v uplynulých letech čelí obvinění, že jejich platformy využívají političtí propagandisté s cílem ovlivňovat volby a vnášet nenávist do politické debaty.

‚Součást snahy o další napětí.‘ Americký ministr zahraničí Pompeo obvinil z útoku na dva tankery Írán

Číst článek

Yoel Roth ze společnosti Twitter ale tvrdí, že transparentnost je základem poslání této firmy, která se snaží bojovat proti spamu, lžím a klamavému chování.

Databázi odstraněných účtů Twitter založil loni v říjnu. Data si může stáhnout kdokoliv, některé informace jsou ale redigované. Výzkumníci mohou požádat o neupravenou verzi dokumentů.

Dezinformace na internetu jsou také častým tématem v Bruselu. Eurokomisařska pro spravedlnost Věra Jourová a eurokomisař pro bezpečnostní unii Julian King budou v pátek na brífinku novináře informovat o unijních snahách bojovat proti politickým dezinformacím.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme