Sbírání nedopalků, obalů od tyčinek i dřevin. Lidé po celé republice uklízejí parky i okolí svých domů

Ukliďme Česko! - už po šestadvacáté vyzývají organizátoři akce veřejnost, aby pomohla s odstraňováním černých skládek a nepořádku v okolí měst, obcí i v přírodě. Není vám příroda lhostejná? Zapojte se i vy. Uklízet nemusíte jen v sobotu, kdy je naplánováno nejvíc akcí. Dá se to dělat celoročně. Někteří dobrovolníci s úklidy nepořádku ve městech i přírodě začali už s příchodem nového roku. A jedna taková akce se uskutečnila tento týden v Praze.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Úklid v rámci loňského projektu Ukliďme Česko 2014

Fotka z předchozích ročníků akce Ukliďme Česko! | Foto: Radek Janoušek | Zdroj: Český rozhlas

„Tady máš pytel.“ „Díky,“ rozdávají si rukavice a pytle na odpadky dobrovolníci na pražské Štvanici. Asi dvacítka mladých lidí se hned rozchází po okolí. Uklízí se cíp ostrova, kde je zastávka přívozu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ukliďme Česko - vyzývají v sobotu organizátoři akce veřejnost po celé republice. Více si poslechněte v reportáži Kristýny Křupkové.

„Kromě těch klasických věcí, které se najdou v parku, jsou to plasty, nedopalky... dávali jsme si záležet na i na dřevinách, aby to bylo hezké v rámci cyklostezky,“ vysvětluje Radiožurnálu jedna z organizátorek Katarína Klíčová.

Bylo tady těch odpadků hodně, nebo je to tady uklizené? „Se Štvanicí jsou velké plány, tak tady už bylo uklizeno,  my jsme to chtěli doladit do detailů," dodala Klíčová. Přes těhotenské bříško se ohýbá a sbírá plastový obal od čokoládové tyčinky.

Revitalizace Štvanice

Proč jste se vydali uklízet zrovna sem, na Štvanici? „Ten nápad padl u nás v Mall.cz spolu s organizátory Ukliďme Česko, kdy jsme se rozhodli, že jaro chceme pojmout aktivně. Opustili jsme kancelářské stoly a přišli vyzkoušet pomoct přírodě," říká Klíčová.

Tisíce lidí uklízí ulice a černé skládky, připojili se k akci Ukliďme Česko

Číst článek

Úklidem ale práce na Štvanici nekončí. Teď se začíná s revitalizací ostrova. „Mám na starosti organizaci sázení. Rozhodli jsme se, že Štvanici trošku zvelebíme více, než jen úklidem. Bude to ve tvaru takového U a všechno doplníme květinami, které budou růst od začátku jara až do podzimu, aby na sebe květiny navazovaly," říká Tomáš Plesník ze spolku Street Gardening.

Autorka konceptu a zahradní designérka Kateřina Šimon říká, že chtěli místo zkrášlit pro lidi, kteří čekají na přívoz nebo si na Štvanici přišli udělat piknik. A k přinesené svačině si budou moct zakousnout i čerstvé ovoce, které si utrhnou přímo na stromě nebo z keříku.

„Koncipovala jsem to tak, že všechny rostliny, které tady vysazujeme, jsou jedlé. Jsou to drobné jedlé bobuloviny, angrešty, rybízy. Plus jsem sem dala jabloň. Je tady okrasná třešeň a muchovník, ten má taky jedlé plody. Ve špičce toho budou potom vysázeny maliny s tím, že jsme to doplnili o trvalkovou výsadbu, která je ale opět jedlá. Máme tady denivky, které mají jedlé květy, a echynaceu. Jediné, co tady jedlé není, jsou okrasné trávy, drobné cibuloviny,“ říká Šimon.

Jedlé rostliny

Jak revitalizace pokročila, zajímá i místostarostu Prahy 7 Ondřeje Mirovského ze Strany zelených, který se přišel na Štvanici podívat.

Dobrovolníci z celé republiky uklízí černé skládky i drobný nepořádek

Číst článek

„Mohli jsem být prvními, kteří udělali nějakou výsadbu. Protože to musíme složitě soutěžit, některé věci soutěžíme na jiné plochy a tady se to mohlo udělat díky příspěvku skupiny Mall.cz v první jarní den. Je dobré, že soukromá sféra vstupuje do veřejného prostoru a investuje své prostředky do rozvoje veřejného prostoru,“ myslí si Mirovský.

Co říká na to, že rostlinky a květiny budou jedlé? „To se přiznám, že jsem zjistil až na místě. Jsem rád, že to takto napadlo organizátory. Uvidíme, jak se to tady ve veřejném prostoru osvědčí, protože není úplně jednoduché v nehlídaných prostorech mít jistotu, že to nesní první člověk a nezbyde nic na toho druhého. Ale myslím, že to je takový dobrý pokus si vyzkoušet, jak je možné s těmito věcmi pracovat," dodal Mirovský.

Zatím jsou v hlíně vidět jen holé větvičky a malé sazeničky. Za pár týdnů ale už lidé budou moct ochutnat první úrodu.

Kristýna Křupková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme