Zájem o situaci ukrajinských uprchlíků klesá. O vývoj války se zajímá 60 procent Čechů, vyplývá z výzkumů

Názory veřejnosti na přijímání ukrajinských uprchlíků, zájem obyvatel o dění na Ukrajině a o vývoj situace kolem uprchlíků se v posledních měsících příliš nemění. Vyplývá to ze dvou průzkumů Centra pro výzkum veřejného mínění, které se uskutečnily od konce května, v červnu a červenci.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Změnil se výpočet takzvané humanitární dávky a s ním i formulář pro žádost o pomoc

Pro trvalé usazení ukrajinských uprchlíků v Česku je asi desetina lidí (ilustrační foto) | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Pro trvalé usazení ukrajinských uprchlíků v Česku je asi desetina lidí, podobně jako letos na jaře a loni. Proti je naopak zhruba čtvrtina, což je o devět procentních bodů více než letos na jaře, ale shodně jako loni na podzim, vyplývá z průzkumů Centra pro výzkum veřejného mínění.

Kerčský most je jasný terč. Rusové se na Krymu nesmí cítit bezpečně, radí generál Hodges

Číst článek

O vývoj situace na Ukrajině se zajímají tři pětiny české veřejnosti, což je sice méně než loni na jaře po vypuknutí války, ale srovnatelně jako loni na podzim a letos na jaře.

Podle průzkumu, který se týkal postojů veřejnosti k přijímání ukrajinských uprchlíků, podporuje trvalé usazení běženců v Česku devět procent lidí, dalších 64 procent upřednostňuje dočasné přijetí s následným návratem do země původu.

Naopak 26 procent dotázaných přijímání uprchlíků odmítá. Ve srovnání s dotazováním z letošního února a března se o devět procentních bodů zvýšil počet lidí, kteří přijímání uprchlíků odmítají, výsledek se ale vrátil na úroveň z loňského podzimu.

Začlenění do společnosti

O vývoj kolem uprchlíků se aktuálně zajímá 43 procent lidí, což je sice výrazně méně než loni na jaře, kdy zájem deklarovaly dvě třetiny respondentů, ale o čtyři procentní body více než letos na jaře a zhruba stejně jako loni na podzim.

Výzkumníci se také lidí ptali, zda se daří ukrajinské uprchlíky začleňovat do české společnosti. Že se to daří, si myslí 46 procent Čechů, a stejně velká část veřejnosti je opačného názoru.

V Chersonu narůstá počet dětí, které zranil granát či raketa. I proto jim česká charita přivezla 200 lůžek

Číst článek

V průzkumu, který se týkal zájmu Čechů o vývoj na Ukrajině, tři pětiny lidí odpověděly, že je vývoj zajímá.

„Při porovnání s posledním srovnatelným šetřením z února a března 2023 vidíme, že se zájem o situaci na Ukrajině statisticky významně nezměnil, a statisticky srovnatelný je i s předposledním výzkumem z podzimu roku 2022," uvedlo Centrum pro výzkum veřejného mínění.

Nejvyšší zájem lidé projevovali po začátku války loni na jaře, kdy zájem deklarovalo 78 procent respondentů.

Přes dvě pětiny lidí souhlasí s kroky vlády na podporu Ukrajiny, naopak 54 procent s nimi nesouhlasí. „V porovnání s výsledky z minulého šetření z období února a března 2023, jakož i s výsledky z podzimu 2022 se aktuální situace v tomto ohledu statisticky významně nezměnila,“ uvedlo centrum.

Poprvé tuto otázku výzkumníci lidem položili loni na jaře, tehdy s kroky vlády souhlasilo 58 procent dotázaných.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme