Stovky ukrajinských lékařů a sester pracují jako pomocné síly, než si vyřídí potřebné povolení

Přes české hranice přešly mezi statisíci uprchlíky z Ukrajiny také stovky zdravotníků – kvalifikovaných lékařů a sester. Ve výkonu jejich povolání v Česku jim teď brání vyřízení potřebné administrativy. Nastupují tak dočasně na nižší zdravotnické pozice. Je to případ i náchodské nebo rychnovské nemocnice.

Hradec Králové Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zdravotní sestra na operačním sále

Zdravotní sestra na operačním sále | Zdroj: Profimedia

„Mohla jsem jít pracovat jako dělník ve zdravotnictví. A když dostanu dokumenty, budu pracovat jako zdravotní sestřička.“ Natálie Sokolová čeká na vyřízení administrativy, aby mohla pracovat v nemocnici v Rychnově nad Kněžnou jako zdravotní sestra. Teď dělá práci ošetřovatelky a pomáhá s úklidem.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ukrajinští zdravotníci v krajských nemocnicích v Královéhradeckém kraji

Naopak Olena Janková má všechny náležitosti zařízené a nastoupila tak na pozici sestry na chirurgickém oddělení. Teď ji čekají zkoušky. „Testy pro zdravotní sestřičku z medicíny, legislativa. První jsou písemné testy, potom praktické a ústní zkoušky.“

Volodymyr Kondraťuk pak pracuje jako praktická sestra v nemocnici v Náchodě. Některé směny ale místo na svém interním oddělení slouží na ambulanci pro ukrajinské uprchlíky.

Každý den tu podle jeho slov ošetří asi desítku ukrajinských pacientů, ať už s akutními problémy, nebo s pooperačními kontrolami. „Působím tu jako tlumočník i zdravotní sestra. Když se bavím s ukrajinskými uprchlíky, tak s nimi hovořím ukrajinsky a někdy je pro mne těžké přepnout na ten jiný jazyk.“

‚Jak může člověk být jen tak, bez práce?‘ Světlana se měsíc po příchodu do Čech stará o seniory v Ostravě

Číst článek

Volodymyr se tu střídá s dalšími sestrami ukrajinské národnosti. Stejně jako Natálie Sokolová čekají i další na vyřízení administrativy, aby mohli nastoupit na pozice jejich kvalifikace.

„Aktuálně zaměstnáváme 34 ukrajinských uprchlíků, asi polovina z nich má potřebnou kvalifikaci na práci zdravotníka, ale zatím dělají dělníka ve zdravotnictví, protože nemají potřebnou nostrifikaci. Samozřejmě, až budou mít administrativní řízení hotové, počítáme s nimi na kvalifikované pozice,“ říká mluvčí krajských nemocnic Lucie Chytilová.

Podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka z TOP 09 z 300 tisíc uprchlíků, kteří přišli do Česka, se zaregistrovaly jako zdravotničtí pracovníci stovky z nich.

Jakub Vik, Milan Baják Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme