Umírající lidé z rodin bez lásky se do hospicu nedostanou, přibližuje lékařka Marie Svatošová

Lékařka Marie Svatošová, zakladatelka a vůdčí osobnost českého hospicového hnutí, zasvětila svůj život do velké míry lidem, kteří odcházejí z tohoto světa. Dokázala si ale zachovat optimismus a veselou mysl, jak dokazuje i v rozhovoru s Lucií Výbornou v pořadu Host Radiožurnálu.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lékařka Marie Svatošová | Foto: Luboš Vedral | Zdroj: Český rozhlas

„Lidi můžu zbavovat strachu, jen když ho sama nebudu mít,“ vysvětluje ve vysílání Radiožurnálu lékařka Marie. „Neříkám, že se nebojím bolesti, ale věřím, že kolegové ji dnes zvládnou,“ doplňuje.

A kde bere Marie Svatošová vnitřní sílu? „Motorem, který mě žene, je víra, naděje a láska. Když nebudu mít víru, nebudu mít naději. Nebo budu, ale takovou krátkonohou, krátkozrakou, která skončí v hrobě nebo v krematoriu. To je mi na nic a těm lidem kolem mě je na nic," odpovídá na pro mnohé složitou otázku.

Nejdůležitější je podle ní ale láska. „Mnoho lidí kolem mě nemá víru, ale má lásku. My to vidíme v rodinách našich pacientů,“ tvrdí lékařka.

Podle jejích slov se pacienti, kteří žijí v rodině, kde není láska, do hospicu nedostanou. „Někdo se musí angažovat, musí ten hospic vyhledat a musí se postarat. A to už je projev lásky,“ vysvětluje Svatošová.

Lucie Výborná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme