Na seznam UNESCO přibyly švýcarské hodinky i kuskus. Mezi uchazeči jsou také ozdoby z Krkonoš

Mezivládní výbor UNESCO rozšířil seznam nehmotného kulturního dědictví. Na seznamu přibylo 18 položek, například příprava a konzumace kuskusu, výroba hodinek ve Švýcarsku a Francii, dostihy dromedárů ve Spojených arabských emirátech a Ománu či závod v kosení luk v Bosně a Hercegovině. Výbor rozhoduje o celkem 46 kandidaturách. Mezi nimi je i krkonošská tradice ruční výroby vánočních ozdob z foukaných skleněných perel. O ní výbor teprve rozhodne.

Paříž Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hodinky od švýcarské firmy Rolex. | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Část kandidatur měla podporu více zemí. Například o zapsání tradičního způsobu přípravy a konzumace kuskusu usilovaly Alžírsko, Maroko, Mauritánie a Tunisko. Kuskus patří k nejznámějším a nejvíce připravovaným pokrmům v těchto zemích.

Ukrajina usiluje o zapsání oblasti kolem Černobylu na seznam UNESCO. Slibuje si větší zájem turistů

Číst článek

Vytvoření seznamu nehmotného dědictví bylo schváleno v roce 2003 a aktuálně se na něm nachází zhruba 500 položek. Na listině se nachází tradice, řemesla, obyčeje či folklórní projevy z celého světa.

Z České republiky byl na seznam zapsán jako první slovácký tanec verbuňk. Krom verbuňku byly na seznam nehmotného světového kulturního dědictví UNESCO v listopadu 2010 zapsány masopustní průvody s maskami na Hlinecku a sokolnictví. Poté přibyly ještě tři zápisy – v roce 2011 to byla Jízda králů, v roce 2016 české loutkářství a o dva roky později modrotisk.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme