První dáma a druhý gentleman? Bidenova žena chce zůstat učitelkou, manžel Harrisové opustí firmu

Budoucí americká první dáma Jill Bidenová chce dále pokračovat ve své původní práci. Manžel nadcházející viceprezidentky Doug Emhoff však svou vlastní úspěšnou kariéru pozastaví. Chce totiž podpořit snahy svojí ženy. S vítězstvím demokrata Joea Bidena vznikne v lednu v Bílém domě nová situace, která boří tradiční představy o politických manželstvích v americké politice, napsala agentura AP.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Doug Emhoff, manžel budoucí viceprezidentky Kamaly Harrisové | Foto: Olivia Sun/The Register via Imagn Content Services, LLC/USA Today Network | Zdroj: Reuters

Jill Bidenová se chce dále věnovat své profesi učitelky na komunitní vysoké škole i poté, co se její manžel stane nejmocnějším mužem světa.

Doug Emhoff, partner budoucí viceprezidentky Kamaly Harrisové, se s Bidenovou inaugurací chystá opustit svůj vysoký post v soukromé právnické firmě a plně se věnovat své roli v Bílém domě.

Zatím však neuvedl, jak chce ke své nové roli přistoupit a s poradci nyní pracuje na tom, k jakým tématům bude svou činnost upínat.

Druhý gentleman?

Vzhledem k tomu, že Harrisová bude první ženou ve své pozici v historii USA, není dosud jasno, jak se bude funkce jejího muže nazývat. Manželce viceprezidentů se obvykle říká druhá dáma, americká média pak nejčastěji mluví o tom, že Emhoff bude zřejmě „druhý gentleman“, jak jej už jednou nazval i Biden.

Jill Bidenová a Joe Biden během připomínky na Den veteránů ve městě Filadelfie | Foto: Jonathan Ernst | Zdroj: Reuters

„Na takovéhle prohození tradičních mužských a ženských rolí jsme čekali mnoho desetiletí,“ řekla politoložka z Kalifornské státní univerzity v Sacramentu Kim Nalderová. „V tom, že se muž vzdá své vlivné kariéry, aby podpořil kariéru své ženy, je hodně symboliky,“ dodala.

Ačkoliv je Emhoff úspěšný právník, objevuje se letos v hledáčku médií především jako manžel podporující svou ženu.

„Chci v politických úřadech více žen a chci, aby je víc jejich partnerů podporovalo a vytvářelo pro ně prostředí, v němž lze uspět,“ řekl Emhoff v říjnu v rozhovoru se serverem NowThis News.

Podle AP se Emhoff při letošních primárních volbách, v nichž Harrisová usilovala o nominaci Demokratické strany na prezidentku, rychle spřátelil s partnery ostatních uchazečů, například s manželem Peta Buttigiega, bývalého starosty města South Bend, nebo senátorky Amy Klobucharové.

Neuznání Bidenova vítězství v praxi. Trump mu nedovolil přebírat poštu a informace od tajných služeb

Číst článek

„Byl tam prostě z těch správných důvodů,“ řekl Chasten Buttigieg, který se s Emhoffem údajně rychle sblížil, protože byli oba netradičními partnery uchazečů o nejvyšší exekutivní post.

„Byl tam, protože miluje svou ženu a domníval se, že bude skvělou prezidentkou,“ dodal.

Manžel Klobucharové John Bessler pak nazval Emhoffa „moderním mužem“ vzhledem k tomu, kolik svého času obětuje kariéře své manželky. „Je to jen jedna z dalších ukázek toho, jak moc Kamalu podporuje,“ dodal.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme