V Číně roste zájem o sňatky. Počet svateb se v zemi zvedl poprvé po devíti letech
Počet nově uzavřených manželství v Číně se za rok 2023 poprvé po devíti letech zvýšil. Oproti předloňsku až o 12,4 %. Jedním z důvodů nárůstu může být i pandemie, kvůli které lidé svatby odkládali. Píše o tom Radio Wave s odkazem na server BBC.
Čínské ministerstvo pro občanské záležitosti uvedlo, že za uplynulý rok se počet uzavřených manželství zvýšil oproti roku 2022 o 12,4 %, tedy o 845 tisíc sňatků. Celkově se tak za rok 2023 sezdalo 7,68 milionu párů, což je nejvyšší počet od rekordu v roce 2013, kdy manželství uzavřelo 13,47 milionu párů, všímá si Radio Wave.
Česko by mělo silně krotit určité politiky, reaguje Čína na příjezd viceprezidentky Tchaj-wanu do Prahy
Číst článek
Loňská data také ukazují, že se zvýšil i počet párů žádajících o rozvod. Jen rozvodů dohodou bylo 2,59 milionu. V případě sporných rozvodů ministerstvo pro občanské záležitosti údaje zatím nezveřejnilo.
Doposud byl menší zájem o sňatky v zemi způsobený třeba zpomaleným ekonomickým růstem i covidovou pandemií, kvůli které páry svatby odkládaly na později. Podle BBC mohl být další faktor genderové povahy. Tamní legislativa totiž znevýhodňuje ženy ve vlastnických právech. V případě sňatků je vlastnictví nemovitostí připisováno mužům.
Zvýšení počtu sňatků může být pro čínskou demografii pozitivní zpráva, protože se země aktuálně potýká s klesající porodností. Ta byla jen za loňský rok vůbec nejnižší v historii země a tím se zrychlil i pokles tamní populace o 1,5 %, tedy o 2,75 milionu osob za rok. Navíc čínské obyvatelstvo stárne. V nadcházejícím roce by mělo do důchodu odejít asi 300 milionů Číňanů a Číňanek, což pro srovnání odpovídá skoro celé populaci Spojených států amerických.
Čínská vláda tak chce na nepříznivé demografické trendy reagovat, třeba programy na podporu porodnosti. Ty by měly zahrnovat snížení finanční zátěže pro rodiče, včetně nákladů na porod a vzdělávání nebo by mělo dojít také k revizi politiky rodičovské dovolené.