V 92 letech zemřel astronom Václav Bumba. Zabýval se studiem Slunce a magnetických polí

Ve věku 92 let zemřel v sobotu astronom Václav Bumba, který se zasloužil o rozvoj české sluneční fyziky a celého Astronomického ústavu Akademie věd. V letech 1975 až 1990 byl jeho ředitelem. O úmrtí v úterý informoval jeho syn Vítězslav.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slunce | Zdroj: Fotobanka Pixabay

Domažlický rodák se během své vědecké kariéry zabýval studiem vývoje slunečních magnetických polí, aktivních oblastí na Slunci a slunečních skvrn a vybudoval první sluneční magnetograf v astronomickém středisku ve středočeském Ondřejově.

Na Měsíci už 45 let stojí sovětské vozítko Lunochod 2. Majitele má na Zemi

Číst článek

„Doktor Bumba strávil na ondřejovské hvězdárně 69 let svého života. A byla to léta plodná, jejichž výsledky máme stále před očima. Čest jeho památce," reagoval na úmrtí mluvčí Astronomického ústavu Akademie věd ČR Pavel Suchan.

Bumba vystudoval astronomii na Karlově univerzitě v Praze a v prosinci 1948 nastoupil na ondřejovskou hvězdárnu. V roce 1955 odjel na Krymskou astrofyzikální observatoř, kde se tři roky jako doktorand zabýval sluneční spektroskopií. V roce 1964 byl na ročním pobytu na hvězdárnách Mt. Wilson a Palomar v kalifornské Pasadeně, kde se spolupodílel na sestavení první synoptické mapy slunečního magnetického pole.

UFO nebo práce filmařů, dohadovali se lidé v Kalifornii. Neobvyklý úkaz na nebi zanechala raketa Falcon 9

Číst článek

V sedmdesátých a osmdesátých letech vedl sluneční oddělení a 15 let byl ředitelem Astronomického ústavu. „Během této doby byly postaveny horizontální sluneční spektrografy, desetimetrový radioteleskop, nová kopule 60 cm dalekohledu a také velká budova kosmické laboratoře," vypočítává Suchan.

Bumba se podle něj také staral o mladé vědecké pracovníky a využíval svých vědeckých kontaktů k jejich prosazení na mezinárodní úrovni.

Bumba zastával i důležité funkce v Mezinárodní astronomické unii a byl v redakční radě časopisu Solar Physics. Je autorem a spoluautorem více než 380 vědeckých prací.

Poslední rozloučení s Václavem Bumbou se bude konat v pátek 19. ledna ve 13:20 v malé obřadní síni krematoria v Praze Strašnicích.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme