Byl jsi 10 let výrazný prezident, ne zaprášený oleandr, píše hlava státu Zeman v blahopřání Klausovi

Václav Klaus 19. června oslaví osmdesáté narozeniny. K jubileu mu popřál prezident Miloš Zeman dopisem. Bývalá hlava státu patří do čela skupiny lidí, kteří nesou největší zodpovědnost za polistopadový vývoj země. V současnosti stojí v čele Institutu Václava Klause, přednáší a často se vyjadřuje k domácí i zahraniční politice. Z poslední doby je znám jako kritik opatření proti šíření nemoci covid-19.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Řád Bílého lva občanské skupiny I. třídy obdržel bývalý prezident Václav Klaus. | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Při příležitosti 80. narozenin Klause se na webových stránkách Pražského hradu objevilo blahopřání od prezidenta republiky. Zeman se v něm vrací i k minulosti. „Politika Tě, a to nás opět spojuje, provází již desítky let. Mnoho jsme se potýkali, střetávali, přeli, slovy se častovali. Ale vždy zde byla úcta k názoru toho druhého,“ píše prezident. 

Klaus spolu se současným prezidentem a bývalým předsedou ČSSD Milošem Zemanem a exprezidentem Václavem Havlem tvořil trojici, která především ve druhé polovině 90. let dominovala české politice. A přestože některé jeho kroky jak z doby, kdy byl předsedou vlády a ODS, tak z doby výkonu funkce prezidenta vyvolávají rozporné ohlasy, držel si většinou vysokou popularitu. Ta mu klesla až počátkem roku 2013 po vyhlášení kontroverzní amnestie. Téměř po celou dobu své politické kariéry měl mezi obyvateli ČR silnou skupinu příznivců, zvláště od konce 90. let i mnoho odpůrců.

Život Václava Klause

Klaus vystudoval zahraniční obchod na Vysoké škole ekonomické v Praze a do roku 1970 působil v Ekonomickém ústavu ČSAV. Odtud byl v rámci tehdejších čistek propuštěn a stal se bankovním úředníkem ve Státní bance československé.

Institut Václava Klause si pro oslavu pronajme podle Deníku N Jižní zahrady za 261 tisíc korun. V částce mají být zahrnuty bezpečnostní služby, hasiči, úklid, zvukař nebo zajištění stanů a stolů. Akce se může zúčastnit až 500 lidí. Oslava se podle Blesk zprávy má uskutečnit v pátek. 

Do politiky vstoupil již v listopadu 1989. Jako člen Občanského fóra (OF) byl v prosinci 1989 jmenován federálním ministrem financí a v této funkci zůstal po prvních svobodných volbách v červnu 1990. Měl výrazný podíl na reformách a transformaci hospodářství v tržní ekonomiku.

Na troskách OF vznikla v dubnu 1991 ODS a Klaus se stal jejím předsedou. ODS poté vyhrála v červnu 1992 volby a Klaus byl jmenován českým premiérem. Spolu se svým slovenským protějškem Vladimírem Mečiarem byl hlavním aktérem rozdělení Československa.

V premiérském křesle zůstal více než pět let a teprve politická krize a odhalené podvody v hospodaření ODS jej donutily v prosinci 1997 odstoupit. Před prezidentským postem zastával ještě funkci předsedy sněmovny.

Politické názory

V únoru 2003 se stal prezidentem Česka. Ke své prezidentské kandidatuře tehdy řekl: „Vzhledem ke své obrovské angažovanosti v posledních 13 letech to považuji skoro za svou morální povinnost. Mám pocit, že není možné, abych vyklidil bojiště bez něčeho takového“. O pět let později mandát obhájil, když volbu provázela nervózní atmosféra plná obviňování a mediálních útoků.

Klausova oslava narozenin na Pražském hradě: pronájem vyjde na čtvrt milionu korun

Číst článek

I na Hradě zůstal Klaus jedním z nejvýraznějších hráčů na politické scéně. Angažoval se v období vládní krize v roce 2005, který vyústila v pád vlády Stanislava Grosse (ČSSD), nebo během krizí kabinetu Petra Nečase (ODS). Je dlouhodobým kritikem procesu evropské integrace a teorií o globálním oteplování.

Kromě prezidentských aktivit Klaus publikoval knihy a články například na ekonomická a ekologická témata. Nyní se kromě Institutu Václava Klause angažuje například v Centru pro ekonomiku a politiku (CEP), což je vzdělávací a výzkumný institut, který v roce 1998 založil. Publikuje a stále se zúčastní veřejného života a debat o aktuálních tématech. Celkem již vydal přes 40 knih.

V poslední době se do povědomí posluchačů Českého rozhlasu zapsal svým opuštěním studia před koncem rozhovoru s moderátorem Vladimírem Krocem. 

Pražský rodák a bývalý basketbalista Klaus je od roku 1968 ženatý, s manželkou Livií mají dva syny. Je také několikanásobným dědečkem.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme