Důchodci jsou na tom lépe než loni na podzim, ukazuje studie. Hůře se daří rodinám s dětmi

Důchodcům se po lednovém zvýšení penzí daří o něco lépe, rodiny s dětmi jsou na tom naopak čím dál hůř. Ukazují to únorová data společnosti PAQ Research pro projekt Radiožurnálu Život k nezaplacení, kterého se pravidelně účastní 1600 respondentů.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

nákupy, ilustrační foto

Senioři v současné době uspoří v průměru až o tisíc korun víc, než loni na podzim (ilustrační foto) | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Díky zvýšení penzí, ale také díky výchovnému 500 korun za dítě teď senioři uspoří v průměru až o tisíc korun víc než na loni podzim. Počet těch, kteří žijí sami a kterým po zaplacení jídla a bydlení zbudou méně než tři tisíce, klesl z listopadových 21 procent na 16 procent.

Finanční situaci seniorů se tedy podle dat podařilo zlepšit. Jinak je tomu ale u rodin s dětmi. Jejich příjmy totiž rostly méně než seniorům důchody.

„Situace se u rodin s dětmi zhoršuje právě kvůli tomu, že jim adekvátně nerostou příjmy v závislosti na růstu inflace. Tím rostou i výdaje na děti a živobytí,“ vysvětluje spoluautorka výzkumu Eliška Dvořáková ze společnosti PAQ Research. Tuto změnu vnímají už i třeba v sociálně právní poradně Kontakt v Praze 2.

„Už se nám neobjevují lidé, které nazýváme ‚střední seniorskou třídou‘, kteří do té doby, než propukla energetická krize, v podstatě nepotřebovali sociální služby. Pak bylo to období, kdy se nám začali objevovat, a teď už je zase přestáváme v našich službách potkávat,“ popisuje vedoucí právní poradny Kontakt v Praze 2 Roman Striženec.

Přibývá rodin v bytové nouzi

„Co naopak významně narůstá, je situace rodin s dětmi, které jsou v bytové nouzi,“ dodává. Podle něj by pomohlo už třeba jen to, kdyby úřady práce včas vyplácely sociální dávky. Ke zpoždění výplat teď ale podle Strižence dochází čím dál častěji. Úřady práce jsou totiž přetížené a chybí jim pracovníci.

Podle Strižence by pomohlo i sociální bydlení, které ale v Česku zatím neexistuje. Na ministerstvu pro místní rozvoj se nicméně připravuje zákon o dostupném bydlení.

Sociolog Prokop: Dluhy nelze jen tak odpustit, řešením je přístupnější oddlužení

Číst článek

Sociologové z PAQ Research pak navrhují rozšířit programy školních obědů zdarma a zvýšit informovanost rodin o sociálních dávkách, na které můžou mít nárok.

„Dále zvýšení slevy na první dítě pro lidi s podprůměrnými příjmy a sociální tarif, kdy celkové stropy na energie nebudou snad za chvíli ani potřeba, ale mohl by je podobně jako v některých jiných zahraničních zemích vystřídat tarif pro specifickou skupinu ohrožených domácností,“ říká Eliška Dvořáková z PAQ Research.

Ministerstvo práce a sociálních věcí si podle mluvčího Jakuba Augusty uvědomuje, že řada rodin nežádá o dávky, na které přitom má nárok. Proto resort aktivně oslovuje potenciální příjemce přídavku na dítě. A ještě letos by se mohl zvýšit rodičovský příspěvek.

Další generace důchodců na tom bude výrazně hůř, potřebujeme reformu, říká sociolog Prokop

Číst článek

„V současné době se v rámci koalice diskutuje o možné podobě zvýšení celkové částky rodičovského příspěvku jako součást takzvaného konsolidačního balíčku,“ říká Augusta.

Ministr Marian Jurečka z KDU-ČSL i Piráti mluví o navýšení rodičovského příspěvku z 300 000 o dalších 50 000 korun. Na stole je i zavedení valorizačního mechanismu, který by příspěvek zvyšoval automaticky v závislosti na inflaci, podobně jako to je u důchodů.

Ministerstvo práce spolu s resortem školství také chtějí zjednodušit systém školních obědů zdarma a zvažují i odpuštění poplatků za školky a družiny pro potřebné děti. To všechno jsou ale opatření, která vyžadují změnu zákona, a mohla by tedy rodinám pomoci v nejlepším případě až za několik měsíců.

Iva Vokurková, pek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme