Křesťané na Štědrý den oslavují příchod Ježíše Krista. Kapra dříve nahrazovali žáby nebo raci

Křesťané oslavují na Štědrý den blížící se příchod Ježíše Krista. Většina lidí se pak připravuje na slavnostní večeři a rozdávání dárků, 24. prosinec je také spojen s mnoha lidovými tradicemi. Ke Štědrému dni patří i večerní návštěvy kostelů a účast na půlnoční bohoslužbě.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vánoce, vánoční ozdoby, vánoční výzdoba, vánoční koule, vánoční stromek, vánoční stromeček (ilustrační foto) | Foto: Anna Kottová

Štědrý den je v dlouhodobém historickém pohledu dnem všedním. „Mění se to ovšem zvečera, kdy je ve zvyku oslavovat takzvanou vigilii. Oslavu vpředvečer svátku, tedy oslavu vpředvečer narození božího syna,“ připomíná pro Radiožurnál Děpold Czernin ze Spolku pro tradiční Vánoce.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak strávit Štědrý den? Vánoční tipy shrnula redaktorka Naděžda Hávová

Všechno se mění úderem dvanácté hodiny v noci, kdy začínají půlnoční bohoslužby na oslavu narození Ježíše Krista. Téměř všude bude znít Česká mše Vánoční Jakuba Jana Ryby.

Štědrý den má být postní. „Večerní hostina je postní. Není v ní žádné maso, ale jsou to různé zajímavé české pokrmy jako staročeský kuba,“ přibližuje Czernin.

Na štědrovečerním stole pak v českých domácnostech mnohdy nechybí kapr. Postním jídlem byly ale v minulosti třeba i žáby nebo raci.

Ozdobený vánoční strom je poměrně nová tradice. Poprvé se stromek v Čechách rozzářil v Praze u domu ředitele, režiséra a herce Stavovského divadla Jana Karla Liebicha, který chtěl ukázat krásu „Tannenbaumu“, jak ho znal z rodné Mohuče.

Pražané mohou ochutnat rybí polévku. Kardinál Duka odslouží půlnoční ve svatovítské katedrále

Číst článek

Zatímco v měšťanských rodinách se tradice vánočních stromů ujala během pár let, na venkově to bylo horší.

A odkdy nosí dárky dětem Ježíšek? „Některé encyklopedie zmiňují, že dárek je záležitost až konce 19. století, že do té doby jsme si dárky nedávali,“ upřesňuje Czernin.

Kromě zdobení stromečku a dávání dárků patří mezi tradice třeba i krájení jablek nebo lití olova pro věštění budoucnosti.

Naděžda Hávová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme