Krajané zpívali navzdory restrikcím vánoční koledy. Sešlo se více než 40 nahrávek

Čtyři desítky koled a vánočních písní se sešly v projektu Krajané zpívají koledy, ke kterému se připojila stanice Českého rozhlasu Radio Prague International. Na jejím webu a na facebookovém profilu jsou k vidění záběry jak děti českých krajanů v různých zemích nazpívaly vánoční koledy. V mnoha zemích světa jsou tak jako v Česku zavřené školy, a tak se i žáci českých tříd v cizině museli sejít ke zpěvu buď venku, nebo jen online na internetu.

Video Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Krajanské školy a spolky také dostaly výzvu, aby nazpívaly celosvětově známou písničku Rolničky. Existuje totiž v mnoha jazycích. Ilustrační foto | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Někde se ještě stihly děti sejít a zazpívat koledy, jinde už musely zpívat každé zvlášť z pokoje nebo zahrady.

Celosvětová pandemie nového koronaviru znemožnila školní besídky, a tak se zrodil nápad alespoň na dálku propojit ty, kteří navštěvují české školy bez hranic nebo školní spolky vyučující češtinu.

V projektu Krajané zpívají koledy se tak mohou děti českých krajanů podívat, jaké písničky a jak zpívají potomci Čechů jinde.

Přehrát

00:00 / 00:00

Češi v mnoha koutech světa zpívají vánoční písně i v době, která společnému zpívání nepřeje

„Hlavními iniciátory byl zmocněnec pro krajany Krátký a spolek Melimilo s paní Klusovou. Rozhodli jsme se to zaštítit a musím říct, že jsem překvapená. Ve všech zemích panují podobná opatření - děti se nemohou scházet, ale přesto k nám dorazilo více než 40 koled,“ říká šéfredaktorka Radio Prague International Klára Stejskalová.

Všechny je slyšela a všechny také s kolegy z pěti jazykových redakcí umístila na web nebo facebook stanice.

„Nejčastější koleda, kterou si vybrali, je Půjdem spolu do Betléma. Zazněla celkem šestkrát, podobně oblíbená je Nesem vám noviny a Pásli ovce Valaši,“ přibližuje.

Jedna z verzí této písničky, nazpívaná dětmi z mateřské školy v australském Perthu, byla dokonce v doprovodu bubnu. I když ne zrovna takového, který by používali australští domorodci.

Krajanské školy a spolky také dostaly výzvu, aby nazpívaly celosvětově známou písničku Rolničky. Existuje totiž v mnoha jazycích.

To jak čeští krajané zpívají koledy v různých koutech světa si můžete poslechnout na webu stanice Českého rozhlasu Radio Prague International nebo na jejím facebookovém profilu.

Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme